Instytut Onkologii w Gliwicach żegna prof. Mieczysława Chorążego, zmarł w wieku 95 lat

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2021 12:45

20 lutego zmarł prof. dr hab. n. med. Mieczysław Chorąży, wieloletni kierownik Zakładu Biologii Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego Oddziału w Gliwicach.

Instytut Onkologii w Gliwicach żegna prof. Mieczysława Chorążego, zmarł w wieku 95 lat
Prof. Mieczysław Chorąży. Fot. NIO-PIB

Jak podał Instytut, przypominając sylwetkę Profesora, Mieczysław Chorąży urodził się 31 sierpnia 1925. W czasie wojny działał w konspiracji jako żołnierz Armii Krajowej, ukończył Szkołę Podchorążych. Uczestnik Powstania Warszawskiego.

Po ukończonych w 1951 r. studiach na Akademii Medycznej w Warszawie rozpoczął pracę w Zakładzie Biologii Nowotworów w Państwowym Instytucie Przeciwrakowym (dzisiejszym oddziale Instytutu) w Gliwicach.

W 1958 obronił doktorat z nauk medycznych i został p.o. kierownika Zakładu Biologii Nowotworów. Od 1963 aż do 1995 pełnił funkcję kierownika tego Zakładu.

Odbywał staże w Stanach Zjednoczonych. W 1961 uzyskał habilitację na Akademii Medycznej w Katowicach. W latach 1973-1991 był jednym z pełnomocników dyrektora Instytutu do spraw rozbudowy Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddziału w Gliwicach.

Do końca służył swoją wiedzą i doświadczeniem pracując w niepełnym wymiarze godzin jako starszy specjalista w gliwickim oddziale NIO-PIB - czytamy na stronie Instytutu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum