Instytut Hematologii ws. tłumaczeń posła Piotrowicza: nie prowadzimy sprzedaży leków

Autor: Wirtualna Polska/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2019 14:02

Rządowym odrzutowcem z Warszawy do Rzeszowa z marszałkiem Markiem Kuchcińskim leciał też poseł Stanisław Piotrowicz (PiS). Tłumaczył on, że był to "wypadek losowy" i konieczność przewiezienia leku żonie, który został wyprodukowany w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Instytut teraz zapewnia, że nie prowadzi sprzedaży leków.

Instytut Hematologii ws. tłumaczeń posła Piotrowicza: nie prowadzimy sprzedaży leków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Afera wokół lotów marszałka Marka Kuchcińskiego rządowym odrzutowcem nabiera rumieńców. Z marszałkiem miała latać nie tylko jego rodzina, ale m.in. poseł Stanisław Piotrowicz z żoną. Poseł Piotrowicz wyjaśniał, że skorzystał z uprzejmości marszałka ponieważ musiał przewieźć lek dla żony, który odebrano w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Lek ten miał być przewożony tylko w stanie zamrożenia.

Na pytanie skierowane przez Wirtualną Polskę do Instytutu, placówka odpowiedziała, że Instytut nie prowadzi sprzedaży leków. Pytana o tzw. "sztuczne łzy", które - jak sugerowali farmaceuci - miał właśnie otrzymać Piotrowicz - dodała, że jest to preparat wytwarzany przez jeden z Zakładów Instytutu.

Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie wyjaśnił też, że preparat ten otrzymuje się z krwi pacjenta i trzeba go zamrozić maksymalnie do 18 godzin od pobrania krwi. Pacjent otrzymuje informację o sposobie transportu przed wydaniem preparatu. Wybór rodzaju transportu pozostaje w gestii pacjenta.

Wirtualna Polska wyjaśnia też, że w Polsce kilka ośrodków zajmuje się produkcją tzw. sztucznych łez z autologicznej surowicy pacjenta, w tym Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie czyli 70 km od miejsca zamieszkania Piotrowicza.

Więcej: wiadomosci.wp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum