Indyjski lekarz twierdzi, że wie jak wygrać ze śmiercią mózgową

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2017 11:00

Chirurg-ortopeda, doktor Himanshu Bansal ze szpitala Anupam w Rudrapurze w indyjskim stanie Uttarakhadzamierza, zamierza za pomocą kontrowersyjnych eksperymentów przywrócić do normalnego życia osoby z poważnymi uszkodzeniami mózgu.

Indyjski lekarz twierdzi, że wie jak wygrać ze śmiercią mózgową
Indyjski lekarz twierdzi, że wie jak wygrać ze śmiercią mózgową. Fot. Archiwum

W tym celu dr Bansal pracuje nad projektem "ReAnima". Terapia ma opierać się na podawaniu chorym zastrzyków z mezenchymalnych komórek macierzystych i peptydów, a także na czaszkowej stymulacji laserowej oraz elektrycznej stymulacji nerwu biegnącego od karku do ramion. Dzięki tej terapii zamierza przywrócić do życia 20 osób ze stwierdzoną śmiercią mózgu - pisze Rzeczpospolita.

Bansal jest przekonany, że powyższe zabiegi pozwolą odzyskać pacjentom minimalną świadomość, umożliwiającą poruszanie oczami i wodzenie wzrokiem za przedmiotami. Wybudzenie, do którego ma dojść po zastosowaniu wspomnianych zabiegów, ma być tylko wstępem do pełnego odzyskania świadomość.

Przedstawiciele świata nauki - zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i Indii - uważają pomysł indyjskiego lekarza za mocno kontrowersyjny. Twierdzą, że doktor nie przedstawił żadnych założeń terapii w oparciu o wiarygodne źródła naukowe. Przedmiotowe badania nie były przeprowadzane nawet na zwierzętach.

Indyjskie władze nie odniosły się pozytywnie do projektu "ReAnima". Indyjska Rada Badań Medycznych usunęła projekt Bansala z rejestru badań klinicznych finansowanych przez państwo.

Więcej: www.rp.pl

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum