PAP/Rynek Zdrowia | 05-08-2019 12:04

Indie: siedmiolatkowi usunięto guz szczęki. Wewnątrz było ponad 500 zębów

Hinduscy lekarze usunęli z dolnej szczęki siedmioletniego chłopca aż 526 nie w pełni wyrośniętych zębów - informuje Reuters i CNN. Powodem wady był łagodny guz szczęki. Prawdopodobnie to pierwszy taki przypadek na świecie.

Operację przeprowadzono w lipcu br. Fot. Archiwum

Chłopiec o imieniu Ravindranath trafił do szpitala w Ćennaj w Indiach na Wybrzeżu Koromandelskim nad Zatoką Bengalską z bólem i obrzękiem szczęki. Kiedy lekarze wykonali badania obrazowe okazało się, że w dolnej szczęce znajduje się guz o wadze 200 gramów. Wypełniony był, jak to określono, "nieprawidłowymi zębami".

Chłopca operował prof. P. Senthilnathan z Saveetha Dental College. Wyjaśnił, że wraz z guzem usunięto siedmiolatkowi 526 drobnych zębów o rozmiarach od 0,1 mm do 15 mm. Wszystkie zęby, nawet te najmniejsze, miały koronę, korzeń i szkliwo.

Guz okazał się tzw. zębiakiem złożonym, bardzo rzadkim nowotworem zawierającym wszystkie komponenty tkanek zębowych, czyli zębinę, cement i szkliwo, rozłożone zwykle chaotycznie i w niewłaściwych proporcjach. Wadzie tej towarzyszą wady zgryzu, zęby zatrzymane, torbiele zawiązkowe oraz nieprawidłowe ustawienie zębów.

Prof. Senthilnathan twierdzi, że chłopiec cierpiał już od trzeciego roku życia, można jednak podejrzewać, że jego wada rozwijała się już znacznie wcześniej. Dodał, że operację przeprowadzono w lipcu 2019 r., ale dopiero teraz o tym poinformowano. Chłopiec opuścił szpital po trzech dniach od zabiegu.