Indie: Polacy wybudują studnię w kolonii trędowatych?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2015 15:54

"Woda dla trędowatych" to nowa akcja fundacji Redemptoris Missio. Polacy chcą zbudować studnię w kolonii dla trędowatych w indyjskim Puri. Rocznie na świecie wykrywanych jest 233 tys. przypadków tej choroby - w niedzielę (25 stycznia) przypada Światowy Dzień Trędowatych.

Indie: Polacy wybudują studnię w kolonii trędowatych?
Fot. Archiwum

Studnia ma powstać w kolonii, gdzie pracował polski misjonarz ojciec Marian Żelazek. Bez dostępu do czystej wody pitnej żyje tam ok. tysiąc osób. Studnia ma nosić imię dr Wandy Błeńskiej - zmarłej przed trzema miesiącami w wieku 103 lekarki zwanej "matką trędowatych". Aby inicjatywa się powiodła, potrzeba jest 18 tys. zł.

Jak powiedziała PAP lekarka i wolontariuszka Fundacji, która pracowała w Puri, Kinga Zastawna, warunki higieniczne w kolonii są bardzo złe.

- Woda jest, ale bardzo zanieczyszczona. W Puri nie ma wydolnego systemu wodociągowego i kanalizacyjnego. Byłam tam w porze deszczowej. Woda ma często żółty, zielony kolor - oni ją piją, kąpią się w niej, używają do przygotowania potraw. Ze względna na wysoką temperaturę bardzo szybko rozwijają się wszelkie chorobotwórcze mikroorganizmy - wyjaśniała Zastawna.

Lekarka dodała, że w kolonii pojawia się wiele przypadków chorób układu pokarmowego, szczególnie niebezpiecznych dla dzieci. Problemów tych udałoby się uniknąć, gdyby kolonia posiadała dostęp do zdrowej wody pitnej.

Fundacji udało się na razie zgromadzić ponad 7 tys. z potrzebnych 18 tys. zł. Jedna studnia może jednak dostarczyć wodę dla ok. 300 osób. Jeśli uda się zebrać więcej funduszy, wybudowane zostaną kolejne ujęcia czystej wody.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie rocznie wykrywanych jest blisko 233 tys. przypadków trądu (dane z 2012 r.). W Indiach notuje się 58 proc. globalnych zachorowań na trąd.

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio działa w Poznaniu od 1992 roku, powstała z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest m.in. organizatorem akcji "Ołówek dla Afryki", podczas której zbierane są ołówki i długopisy dla afrykańskich dzieci. Fundacja wysłała także tony odzieży i przyborów szkolnych dla dzieci z Afganistanu. Prowadzi akcję "Opatrunek na ratunek" - zbiórkę opatrunków dla misyjnych szpitali i przychodni. Fundacja organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum