Implanty mogą częściowo chronić przed kulami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2017 21:54

Implanty piersi mogą częściowo chronić przed pociskami z broni palnej informuje ”Journal of Forensic Sciences”. Medialne doniesienia o ratujących życie implantach pojawiały się od dawna.

Implanty mogą częściowo chronić przed kulami
Implanty mogą częściowo chronić przed kulami. Fot. Archiwum

Jak wykazały badania, powiększające piersi implanty z silikonu mogą ograniczać obrażenia spowodowane przez trafiające w klatkę piersiową pociski, zmniejszają ich prędkość i zmieniając kształt.

Naukowym zbadaniem zagadnienia zajął się fachowiec - dr Christopher Pannucci, chirurg plastyczny z University of Utah. Wraz z kolegami przeanalizował, jak przejście przez implant zmienia działanie pocisku na żel balistyczny (żelu balistycznego używa się jako substancji naśladującej ludzkie tkanki). Naukowcy strzelali z pistoletu (prędkość początkowa pocisku - 300 metrów na sekundę) do bloków żelu balistycznego oddalonych o 2,5 metra.

Inspiracją dla badacza był przypadek kobiety z implantami, która przeżyła postrzał z bliskiej odległości. Pocisk trafił w brodawkę piersi, przeszedł przez implant i wyszedł w okolicy pachy. Rany wlotowa i wylotowa nie leżały w jednej linii, zatem pocisk musiał zmienić trajektorię pod wpływem implantu.

Pannucci uważa, że implanty mogą również chronić klatkę piersiową przed pchnięciem nożem, upadkiem czy wypadkiem samochodowym. Jak mówi, ”można myśleć o nich jako o maleńkich poduszkach powietrznych". Ostrzega jednak, by nie poddawać sztucznego biustu amatorskim testom.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum