Ile Polek jest uzależnionych od alkoholu?

Autor: forsal.pl/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2019 10:44

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że w Polsce może być nawet 1,5 mln kobiet uzależnionych od alkoholu lub tzw. pijących szkodliwie.

Ile Polek jest uzależnionych od alkoholu?
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zmiany obyczajowe wskazują, że ich liczba wrośnie. Szczególnie wyraźnie ta tendencja rysuje się w dużych miastach. Zdaniem specjalisty psychoterapii uzależnień Adama Kłodeckiego może to wynikać z aktywności kobiet, które podejmują zadania obciążone dużym stresem.  Ponadto wpływa na ten wzrost także model funkcjonowania w dużych korporacjach - pracownicy często odstresowują się alkoholem. Sprzyjają temu też spotkania firmowe.

Kobiety piją również indywidualnie w domu, np. w ramach "nagrody" po ciężkim dniu. Zdaniem eksperta spożywanie alkoholu w taki sposób bardzo często i bardzo łatwo prowadzi do uzależnienia.

Jest kilka sygnałów, które należy brać pod uwagę, aby zauważyć, że spożywanie alkoholu to już nie jest zabawa, lecz bardziej problem. Zdaniem Kłodeckiego jednym z takich sygnałów są nieudane próby odstawienia picia, nawet kilkudniowe. - Innym sygnałem jest zaniedbywanie swoich zainteresowań na rzecz alkoholu - dodał.

Sygnały są też często zdrowotne. Złe wyniki badań, pogarszający się stan wątroby, to wszystko są oznaki wskazujące, że pora ograniczyć spożywanie alkoholu.

Kobiety często wstydzą się swoich problemów. W większych i w mniejszych miastach najbardziej dostępne są poradnie terapii uzależnienia i współuzależnienia, gdzie można zasięgnąć pomocy u specjalistów i z nimi zdiagnozować alkoholizm.

Kampanię "#Mamkontrolę nad alkoholem" realizuje Fundacja Zwalcz Nudę. Współfinansuje ją m.st. Warszawa.

Więcej: forsal.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum