Igrzyska Olimpijskie oficjalnie otwarte. Niestety COVID-19 je zdemolował

Autor: oprac. PW • Źródło: Polsat News, Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia23 lipca 2021 14:30

Igrzyska Olimpijskie 2021 w Tokio przejdą do historii zapewne głównie nie ze względu na rekordy, ale dramatyczne obostrzenia  jakie im towarzyszą w czasie epidemii Covid-19: puste trybuny, śledzenie miejsca pobytu sportowców, a nawet zakaz okazywania radości przez obejmowanie się.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio zostały oficjalnie otwarte 23 lica / PAP/EPA
  • Igrzyska Olimpijskie 2021 w Tokio zostały oficjalnie otwarte w piątek, 23 lipca
  • Impreza przejdzie do historii zapewne głównie nie ze względu na rekordy, ale dramatyczne obostrzenia jakie im towarzyszą w czasie epidemii Covid-19
  • Igrzyska 2021 to w wielkim skrócie: puste trybuny, śledzenie miejsca pobytu sportowców, a nawet zakaz okazywania radości przez obejmowanie się

Dzisiaj (23 lipca) o godzinie 13 czasu polskiego oficjalnie zostaną otwarte Igrzyska Olimpijskie Tokio 2021. Ze względu na obostrzenia związane z Covid-19 kibice nie zasiądą na trybunach sportowych aren. Mają się cieszyć, że Igrzyska nie zostały odwołane, bo i takie rozwiązanie organizatorzy brali pod uwagę niemal do ostatniej chwili.

Igrzyska Olimpijskie w cieniu Covid-19

Jak podaje Polsat News, udział sportowców w tradycyjnym przemarszu otwierającym Igrzyska Olimpijskie będzie mocno ograniczony. Narodowe komitety olimpijskie zostały poproszone, by na paradę nie wysyłały zbyt dużej grupy reprezentantów. Dlatego kamery mają skupić się bardziej na chorążych. Polską flagę poniosą pływak Paweł Korzeniowski i startująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska.

W Tokio doszło nawet do protestów przeciwko organizowaniu Igrzysk Olimpijskich. Lęk przed czwartą falą epidemii COVID-19 jest wśród mieszkańców Tokio ogromny. Jeszcze 21 czerwca, jak podawała agencja Kyodo, eksperci ds. ochrony zdrowia, doradzający władzom Tokio prognozowali, że siedmiodniowa średnia liczba zakażeń w Tokio wzrośnie 3 sierpnia do rekordowego poziomu, jeśli transmisja wirusa będzie przebiegać w obecnym tempie. 21 lipca średnia liczba zakażeń z ostatnich 7 dni wynosiła 1 280.

Igrzyska. Już 87 zakażeń koronawirusem w wiosce olimpijskiej 

Jak podał dziś rano za agencją Reuters dziennik "Rzeczpospolita, u dwójki sportowców przebywających w wiosce olimpijskiej w Tokio, test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dał wynik pozytywny. Łącznie w wiosce olimpijskiej wykryto już 87 zakażeń. W ciągu ostatniej doby liczba zakażeń wykrytych w wiosce wyniosła 12.

Lista obostrzeń została spisana w specjalnym regulaminie liczącym 70 stron.

Komitet Olimpijski podjął ostatecznie decyzję, że rywalizacja sportowców na olimpijskich arenach będzie odbywała się bez publiczności. Upadł zatem pomysł, by na trybunach pojawiła się choć symboliczna liczba lokalnych kibiców.

Brytyjski dziennik The Guardian informował, że każda z ekip narodowych musiała przedstawić organizatorom plan pobytu z podaniem miejsc, w których sportowcy zamierzają przebywać, przy czym i tak ich wybór już wcześniej został ograniczony. Wszyscy muszą wykonać dwa testy na obecność koronawirusa - dwa na 96 i 72 godziny przez odlotem do Tokio, po przylocie zostają poddani kolejnemu.

Sportowcy testy na koronawirusa mają nawet codziennie 

Miejsce przebywania gości oraz ich stan zdrowia będą śledzone za pomocą dwóch aplikacji na telefon, które obowiązkowo muszą pobrać. Telefon nieustannie trzeba mieć przy sobie.

Sportowcom i innym członkom ekip nie wolno chodzić po mieście, czyli do sklepów, restauracji, barów. Zasadniczo mają pozostawać w swoich pokojach lub przebywać w obiektach sportowych, w których rozgrywane są poszczególne dyscypliny olimpijskie.

Mało tego, uczestnicy igrzysk Tokio 2021 zobowiązani są do spędzania czasu tylko z osobami, które znalazły się na podanej przez nich wcześniej liście regularnych kontaktów. Nie mogą zasiadać na trybunach i kibicować innym sportowcom. Możliwe jest jedynie pojawienie się w roli widzów, gdy będą rozgrywane dyscypliny, które dany sportowiec reprezentuje. Obowiązuje jednak ograniczenie, że możliwe to jest wyłącznie w maseczce, nie wolno głośno dopingować kolegów - nie wolno śpiewać, wznosić okrzyków.

Członkowie ekip mają być poddawani testom na koronawirusa codziennie. Restrykcje, które obowiązują sportowców zaszły tak daleko, że podczas dekoracji zwycięzców zawodnik stojący na podium sam będzie musiał zawiesić sobie medal na szyi. Nie wolno okazywać radości z okazji wygranej przez obejmowanie się czy podawanie rąk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum