×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Igrzyska Olimpijskie 2021. Deportacja za złamanie przepisów covidowych. Sportowcy muszą się mieć na baczności

Autor: PAP • Źródło: PAP16 czerwca 2021 09:57

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2021. Deportacja za złamanie przepisów covidowych? Owszem. - Zagraniczni sportowcy będą mogli być „wyrzuceni z Japonii”, jeśli złamią przepisy dotyczące zapobiegania zakażeniom koronawirusem – podała w środę agencja Kyodo

Igrzyska Olimpijskie 2021. Deportacja za złamanie przepisów covidowych. Sportowcy muszą się mieć na baczności
Igrzyska Olimpijskie 2021 odbędą się w Tokio /Fot. Shutterstock
  • Letnie igrzyska olimpijskie 2021 w Tokio rozpoczną się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia
  • Zagraniczni sportowcy biorący udział w imprezie będą musieli mieć się na baczności i przestrzegać przepisów covidowych
  • Jeśli je złamią - jak informuje agencja Kyodo, cytując najnowszą wersję regulacji olimpijskich - będą mogli być „wyrzuceni z Japonii" 

Tokio 2021: Deportacja za złamanie przepisów covidowych

Z przepisów wynika również, że za naruszenie restrykcji covidowych sportowcy mogą zostać także wykluczeni z Igrzysk lub ukarani grzywną.

- Za złamanie tych obostrzeń mogą zostać nałożone konsekwencje (…) w tym wycofanie pozwolenia na pobyt w Japonii  - napisano w trzeciej, najnowszej wersji zestawu reguł.

Dyrektor wykonawczy Igrzysk Christophe Dubi oświadczył na konferencji prasowej, że o nakładaniu kar będzie decydowała komisja dyscyplinarna.

- W zestawie regulacji jest duży zakres możliwości, by dać ogólne wrażenie na temat tego, co może się stać w razie (nałożenia) kar. Nie będziemy spekulować, jakie przypadki mogą doprowadzić do kar. To zadanie komisji - powiedział Dubi.

W trakcie igrzysk sportowcy będą testowani codziennie

Licząca 69 stron książeczka z regulacjami została opracowana przy doradztwie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zawiera m.in. informacje o tym, jak i kiedy sportowcy będą badani na koronawirusa oraz co się stanie, jeśli u któregoś z nich wynik będzie dodatni - pisze Kyodo.

Według organizatorów sportowcy będą musieli przekazywać próbki śliny do badań codziennie o godz. 9 lub 18 za pośrednictwem "covidowych biur łącznikowych" przy poszczególnych ekipach narodowych. Dodatnie wyniki z badań śliny będą potwierdzane przy pomocy testów PCR wymazu z nosa.

Organizatorzy Igrzysk i japońskie władze zapewniają, że reżim sanitarny zapewni bezpieczeństwo zawodów. Wielu ekspertów wyrażało jednak co do tego wątpliwości, a doradzający rządowi wirusolog Hitoshi Oshitani ocenił, że "bezpieczne Igrzyska" są niemożliwe do zorganizowania.

"Lancet" ostrzega: igrzyska mogą doprowadzić do powstania nowych ognisk COVID-19

Brytyjskie czasopismo medyczne "Lancet" przestrzegało niedawno, że organizacja Igrzysk w czasie pandemii może doprowadzić do powstania nowych ognisk Covid-19 w Japonii i innych krajach.

Na nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem zawodów w Tokio i kilku innych prefekturach Japonii wciąż obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w celu opanowania czwartej fali pandemii. Zostanie on prawdopodobnie zniesiony 20 czerwca, ale władze rozważają zastosowanie na czas Igrzysk nieco łagodniejszych restrykcji, określanych przez media jako "quasi stan wyjątkowy".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze