IX Forum Rynku Zdrowia: poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2013

Autor: RZ • • 23 października 2013 05:32

Podczas Gali wieńczącej pierwszy dzień IX Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 22-23 października 2013 r.), już po raz ósmy uroczyście wręczyliśmy Portrety Polskiej Medycyny. Główny laur - tytuł Lidera Rynku Zdrowia - zdobył Zespół Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej w gliwickim Centrum Onkologii.

IX Forum Rynku Zdrowia: poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2013

W redakcyjnym głosowaniu zespołów dziennikarskich miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia, po tradycyjnie długich i emocjonujących obradach - wybrani zostali laureaci w pięciu kategoriach Portretów: Menedżer (placówki publiczne i niepubliczne), Lekarz, Wydarzenie, Osobowość i Lider Rynku Zdrowia.

Relacja wideo z Gali Rynku Zdrowia 2013: Uroczystość wręczenia Portretów Polskiej Medycyny

Oto wszyscy laureaci ósmej edycji Portretów Polskiej Medycyny oraz fragmenty uzasadnień werdyktu:

Lider Rynku Zdrowia: Zespół Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej w Centrum Onkologii - Instytut w Gliwicach. Portret w tej kategorii odebrał prof. Adam Maciejewski z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Gliwicach.
15 maja 2013 r. zespół lekarzy z Centrum Onkologii w Gliwicach pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadził pierwszą na świecie pilną transplantację twarzy ze wskazań życiowych. Operacja była wyjątkowa nie tylko w aspekcie medycznym, ale i organizacyjno-logistycznym. Procedura transplantacyjna trwała 26 godzin; było w nią zaangażowanych 26 lekarzy, w sumie zespół liczył ok. 100 osób. Ten sukces dowodzi, iż medycyna - mimo że potrzebuje wybitnych indywidualności - jest w istocie „grą zespołową". Pacjentem był 33-letni mężczyzna, który uległ wypadkowi w zakładzie kamieniarskim. Zanim trafił do Gliwic, został przewieziony do odległego o 20 km od miejsca wypadku Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, gdzie lekarze podjęli się replantacji fragmentu twarzy, a wcześniej zatamowali krwotok i zabezpieczyli drogi oddechowe.

• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne): prof. Tomasz Grodzki, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie, Kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum