IFMSA-Poland odcina się od słów prezes Marioli Piekarskiej i zawiesza współpracę. Chodzi o kredyty dla studentów medycyny

Autor: oprac. KM • Źródło: IFMSA-Poland, TVN24/Rynek Zdrowia14 lipca 2022 06:33

Kadencja Marioli Piekarskiej jako prezes stowarzyszenia IFMSA-Poland miała zakończyć się we wrześniu. Jak podał TVN24, stowarzyszenie już teraz zawiesiło współpracę z Piekarską. Przyczyną takiego obrotu spraw miały być pochwalne słowa wypowiedziane podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia, odnoszące się do ogłoszonych przez resort kredytów dla studentów medycyny.

IFMSA-Poland odcina się od słów prezes Marioli Piekarskiej i zawiesza współpracę. Chodzi o kredyty dla studentów medycyny
Minister zdrowia Adam Niedzielski i prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Mariola Piekarska podczas konferencji prasowej. Fot. PAP/Piotr Nowak
  • Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Mariola Piekarska zabrała głos podczas konferencji ministra zdrowia
  • Została przedstawiona nie tylko jako absolwentka medycyny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, ale również jako prezes IFMSA-Poland
  • Piekarska odniosła się do kredytów dla studentów medycyny. "W imieniu studentów" powiedziała: "bardzo cieszymy się, że takie narzędzie zostało wprowadzone"
  • To jednak nie podobało się IFMSA-Poland. "Słowa (...) nie są stanowiskiem Zarządu Głównego ani Zgromadzenia Delegatów IFMSA-Poland, a prywatną opinią"
  • TVN24 podał, że stowarzyszenie odsunęło Piekarską od funkcji prezesa

W imieniu studentów, absolwentów i młodych lekarzy

Przypomnijmy: w środę 13 czerwca w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja, podczas której minister zdrowia Adam Niedzielski oraz prezesi banków: Pekao SA i Banku Gospodarstwa Krajowego opowiedzieli o wprowadzanych właśnie kredytach dla studentów niestacjonarnych studiów medycznych.

Operatorem kredytów będzie BGK, natomiast Pekao SA to jeden z realizatorów. Wśród warunków kredytowania wymieniono: 12-letnią karencję, 20 tys. zł na semestr i możliwość umorzenia zadłużenia po 10 latach przepracowanych w polskiej państwowej służbie zdrowia.

- Chciałabym powiedzieć w imieniu studentów, że bardzo cieszymy się, że takie narzędzie zostało wprowadzone, ponieważ wiele osób, które nie są w stanie studiować ze względu na barierę finansową, teraz będzie miało taką możliwość – mówiła podczas konferencji ministra zdrowia prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland i tegoroczna absolwentka kierunku medycznego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Mariola Piekarska, odnosząc się do tematu konferencji: kredytów dla studentów medycyny.

- Znam wiele ambitnych osób, które przez wzgląd na sytuację finansową w ich domu nie mogły studiować - teraz mamy to narzędzie i dzięki temu będziemy mieli więcej lekarzy – dodała.

- Biorąc pod uwagę dobro przede wszystkim naszych pacjentów, w imieniu studentów, w imieniu absolwentów a także w imieniu młodych lekarzy chciałabym podziękować Ministerstwu Zdrowia, że słuchają naszych słów, naszych pomysłów i starają się wprowadzać je w życie. Także w imieniu nas, przedstawicieli organizacji studenckich, chciałabym podziękować, że również jesteśmy wcielani w prace zespołu, m.in. zespołu do spraw standardów kształcenia na kierunku lekarskim. Jest to niezwykłe wyróżnienie i mam nadzieję, że przyszła współpraca z Ministerstwem Zdrowia również będzie się układała tak owocnie – podsumowała Piekarska.

Stowarzyszenie odcina się od słów prezes Piekarskiej

Tego samego dnia Zarząd Główny Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland wydał oświadczenie w sprawie słów prezes Marioli Piekarskiej.

"Jako Zarząd Główny Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland oświadczamy, że słowa wypowiedziane przez Prezydent IFMSA-Poland Mariolę Piekarską podczas konferencji prasowej, której celem było podpisanie umowy między bankami BGK oraz Pekao SA na kredytowanie studiów na kierunku lekarskim, nie są stanowiskiem Zarządu Głównego ani Zgromadzenia Delegatów IFMSA-Poland, a prywatną opinią" - czytamy w stanowisku opublikowanym na stronie stowarzyszenia.

IFMSA-Poland dodaje:

"Zgodnie ze Statutem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland podkreślamy, że nasze Stowarzyszenie jest zrzeszeniem apartyjnym i nie popierającym żadnego ugrupowania politycznego".

Stowarzyszenie przypomina również, że "wszystkie oficjalne oświadczenia i stanowiska w imieniu Zarządu Głównego IFMSA-Poland oraz całego Stowarzyszenia IFMSA-Poland znajdują się na oficjalnych kanałach komunikacji Stowarzyszenia".

Prezes zawieszona w czynnościach?

Jak podaje TVN24, Mariola Piekarska, przewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, "została zawieszona w czynnościach przez Komisję Rewizyjną". Stacja powołuje się na uchwałę, do której miała dotrzeć.

"Powodem jest działanie niezgodne z celami statutowymi stowarzyszenia, a ściślej dzisiejsze wystąpienie na konferencji prasowej u boku ministra zdrowia Adama Niedzielskiego" - przytacza tekst uchwały TVN24. Dodaje, że we wrześniu miała zakończyć się roczna kadencja Piekarskiej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum