PAP, TVN24/Rynek Zdrowia | 10-10-2010 12:06

Hospicjum pomnikiem ofiar katastrofy prezydenckiego Tupolewa?

Według prezydenta Bronisława Komorowskiego najlepszym upamiętnieniem ofiar katastrofy pod Smoleńskiem byłoby nadanie imienia jej ofiar hospicjum dla umierających dzieci.

Przypomnijmy, że nadal trwa gorąca dyskusja nad pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką. Środowiska związane z tragicznie zmarłym prezydentem chciałyby, aby pod pałacem prezydenckim stanął pomnik upamiętniający Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkie ofiary tej katastrofy.

– Lech Kaczyński ma taki pomnik, który wywołał co prawda burzę i masę wątpliwości, ale jest pomnikiem królewskim - to jest sarkofag na Wawelu – stwierdził Bronisław Komorowski w Radiu Zet. Zdaniem prezydenta lepsze od monumentu ofiar katastrofy byłoby hospicjum ich imienia.

Prezydent był pytany, czy przed Pałacem Prezydenckim lub kościołem karmelickim powinien stanąć pomnik ofiar katastrofy. Nie odniósł się do tego pomysłu entuzjastycznie.

 – Ja nie ukrywam, że mi bardzo do wyobraźni przemawia propozycja siostry Małgorzaty Chmielewskiej, która zaproponowała, aby w pobliży Świątyni Opatrzności Bożej powstało hospicjum dla dzieci umierających, jako żywe dzieło noszące imię wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej – powiedział prezydent. Zastrzegł jednak, że inicjatywa w tej sprawie powinna należeć do rodzin ofiar katastrofy.