×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Holandia chce wprowadzić paszport szczepień i to jeszcze przed wakacjami

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP05 maja 2021 15:35

Resort zdrowia Holandii chce wprowadzić paszport szczepień obowiązujący od 21 czerwca. Potrzebuje jedynie decyzji parlamentu. Dokument będzie obowiązywał w kraju i za granicą.

Holandia chce wprowadzić paszport szczepień i to jeszcze przed wakacjami
Dokument umożliwi przekraczanie granic bez obowiązku posiadania aktualnego testu na obecność koronawirusa. Fot. Shutterstock
  • Holenderski paszport covidowy będzie mógł zastępować certyfikat testowy wykluczający zakażenie koronawirusem
  • Dokument będzie dostępny w dwóch wersjach: papierowej i elektronicznej
  • Resort zdrowia chce wprowadzić paszport dla zaszczepionych jeszcze przed wakacjami

Holenderski rząd poinformował o tym, w liście przesłanym 5 maja do Eerste Kamer, izby niższej parlamentu. Wprowadzenie dokumentu ma m.in. umożliwić przekraczanie granic bez obowiązku posiadania aktualnego testu na obecność koronawirusa.

Minister zdrowia Hugo de Jonge chciałby, aby paszport obowiązywał nie tylko poza granicami kraju, ale również by służył w zastępstwie certyfikatu testowego.

Paszport rozszerzy też funkcje aplikacji covidowej

W praktyce paszport będzie miał dwie formy: papierową i elektroniczną. Z jednej strony będzie to zwykły dokument, a z drugiej - zostanie poszerzona funkcjonalność obecnie istniejącej aplikacji CoronaMelder.

Ta ostatnia działa już prawie rok. Informuje ona, czy jej posiadacz znajduje się w pobliżu osoby, która jest nosicielem koronawirusa. Za jej pośrednictwem można umówić się również na test.

Rząd planuje, aby w aplikacji wyświetlał się kod QR. Po zeskanowaniu ma się okazać, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy też nie. Ma to ułatwić nie tylko podróżowanie poza granicami kraju, ale także umożliwić wstęp na imprezy masowe w kraju.

Minister zdrowia chciałby, aby cały system zaczął funkcjonować jeszcze przed wakacjami. W liście do parlamentarzystów wskazał konkretny termin - 21 czerwca.

Paszporty będą testowane także w innych krajach

Testowanie dokumentów potwierdzających, że dany obywatel został zaszczepiony przeciwko COVID-19 rozpocznie się w drugim tygodniu maja w kilku krajach członkowskich Unii Europejskiej: Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Estonii, Włoszech, Luksemburgu i na Malcie. Turyści, którzy wylegitymują się takim paszportem covidowym przy wjeździe do tych krajów lub przedstawią negatywny wynik testu na obecność koronawirusa będą zwolnieni z obowiązku kwarantanny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze