Hiszpańscy uczniowie wyjechali na Majorkę - ok. 900 jest już zakażonych koronawirusem

Autorzy: PAP; oprac. KG • Źródło: PAP28 czerwca 2021 18:35

Liczba zakażeń Covid-19 wśród hiszpańskich uczniów, którzy wyjechali w czerwcu na wakacje na Majorkę po zakończeniu roku szkolnego, wzrosła do prawie 900.

Młodzież nie przestrzegała przepisów epidemicznych, nie używając obowiązkowych wtedy maseczek, ani nie zachowując bezpiecznej odległości. Fot. Flickr/micadew (CC BY-SA 2.0
  • W Hiszpanii uczniowie po maturze zwyczajowo organizują wspólne wyjazdy wakacyjne, a Majorka należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych celów
  • Przed prawie dwoma tygodniami doszło do masowych zakażeń Covid-19 wśród młodych ludzi podczas koncertu, zabaw na statkach i w hotelach
  • Zakażona młodzież powróciła do miejsc zamieszkania

12 uczniów hospitalizowano, ponad 3 tys. osób prewencyjnie poddano kwarantannie - na Majorce oraz w innych częściach kraju - poinformował w poniedziałek 28 czerwca "El Mundo".

Młodzi Hiszpanie porzucili maseczki i dystans 

Przed prawie dwoma tygodniami doszło do masowych zakażeń Covid-19 wśród młodych ludzi podczas koncertu reggaeton w Palma de Mallorca, a także podczas licznych zabaw na statkach i w ośmiu hotelach. Młodzież nie przestrzegała przepisów epidemicznych, nie używając obowiązkowych wtedy maseczek, ani nie zachowując bezpiecznej odległości.

Większość zakażonych powróciła samolotami lub drogą morską do swoich miejsc zamieszkania. Tylko z regionu Andaluzji w wyjeździe na Majorkę wzięło udział 476 uczniów - wszystkich zlokalizowano po powrocie i poddano kwarantannie w oczekiwaniu na wyniki testów - poinformował w poniedziałek premier Andaluzji, Juanma Moreno.

Około 270 uczniów z kilku regionów kraju poddano prewencyjnie kwarantannie na Majorce, początkowo w tych samych pokojach hotelowych, w których przebywali na wakacjach. Teraz uczniowie są przewożeni do hotelu covidowego w Palma de Mallorca, gdzie zostają poddawani testom - poinformował w niedzielę lokalny rząd Balearów.

Uczniowie na 10-dniowej kwarantannie, w ścisłej izolacji

Wejścia i wyjścia z hotelu pilnuje Gwardia Cywilna, a uczniom zagrożono surowymi sankcjami pieniężnymi za opuszczenie pokoju. Przymusową 10-dniową kwarantannę oraz ścisłą izolację nakazała dyrektor generalna ds. zdrowia na Balearach Maria Antonia Font. Hotel covidowy w Palma de Mallorca liczy 384 pokoi na 14 piętrach i jest przeznaczony jedynie dla zakażonych turystów.

Rząd Balearów chce przewieźć wszystkich podejrzanych o Covid-19 do tego ośrodka, ale napotkał na sprzeciw uczniów i rodziców, którzy twierdzą, że "dzieci są zdrowe i do tej pory nikt nie zrobił im testu". Uczniowie w większości przypadków nie wykazują symptomów choroby albo mają jedynie lekkie objawy.

Jedna z matek złożyła skargę do sądu przeciwko dyrektor Font za nielegalne przewiezienie i przetrzymywanie w hotelu jej nieletniego syna oraz o nadużycie władzy. Uczniowie mają od 17 do 19 lat, a na odizolowanie nieletnich potrzebne jest zezwolenie rodziców.

Młodzi i ich rodzice skarżą się na przymus

Ponad 30 uczniów z Kadyksu poskarżyło się na przymusową kwarantannę na pierwszym piętrze hotelu Cassandra na Majorce.

- Czujemy się jak króliki doświadczalne, chcą nas przewieźć i odizolować w hotelu covidowym, gdzie możemy się zarazić, nikt nie robi nam testów - powiedzieli na nagraniu wideo. Uczniowie twierdzą, że są "jedyną grupą na kwarantannie w tym hotelu, gdyż turyści zagraniczni, którzy tu przebywają, poruszają się swobodnie".

Młodzi ludzie dodali, że wielu z nich ma wkrótce egzaminy konkursowe do policji, egzaminy na studia w celu poprawienia oceny albo powinni zapisywać się na uniwersytety, tymczasem są przetrzymywani wbrew ich woli na Majorce. Uczniowie masowo odmawiają poddawania się testom i usiłują wydostać z wyspy - napisał "El Mundo" w poniedziałek.

Ministerstwo zdrowia zaleciło uczniom, którzy planowali pomaturalną podróż na Baleary, aby ją anulowali w związku z masowymi zakażeniami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum