Hiszpania: na Covid-19 zmarło kolejnych 356 osób; rząd obniża cenę masek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2020 07:30

Podczas ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zmarło 356 pacjentów zakażonych koronawirusem - poinformowało w czwartek (12 listopada) ministerstwo zdrowia. Hiszpańskie władze nałożyły na sklepy obowiązek sprzedawania maseczek ochronnych za cenę nie większą niż 0,72 euro od sztuki.

Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Bilans ofiar z ostatniej doby należy do najwyższych podczas drugiej fali epidemii. W sumie w całym kraju z powody Covid-19 zmarło 40,4 tys. osób.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Madrycie główny epidemiolog kraju Fernando Simon wyjaśnił, że obniżenie ceny maseczek ma pomóc skuteczniej walczyć z Covid-19.

- Sytuacja epidemiczna niemal na całym terenie naszego kraju jest bardzo trudna, wraz z nasilaniem się zachorowań na Covid-19 - powiedział Simon; dodał, że wyraźny wzrost zakażeń występuje już w 15 z 17 hiszpańskich wspólnot autonomicznych.

Simon wskazał, że między środą a czwartkiem w Hiszpanii zanotowano 19,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem, a łączna liczba infekcji wynosi już ponad 1,43 mln.

Władze medyczne Hiszpanii szacują, że wciąż najbardziej dotkniętymi epidemią regionami są aglomeracja Madrytu, Katalonia, Kraj Basków, Andaluzja, a także Kastylia i Leon.

Simon przestrzegł, że w najbliższych dniach może dojść do znaczącego przeciążenia hiszpańskiej służby zdrowia. ''Liczba chorych w szpitalach jest już bardzo wysoka", a tendencja znacznych dobowych wzrostów zakażeń zapewne "utrzyma się w najbliższych dniach" - dodał.

Marcin Zatyka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum