Hiszpania: "mapa łechtaczki" wywołała oburzenie

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2010 10:56

Rząd José Zapatero wprowadza drastyczne oszczędności by zmniejszyć deficyt budżetowy w Hiszpanii, ale jednocześnie przyznaje subwencję na badania - tzw. "mapę łechtaczki" - co wywołało oburzenie.

Projekt badawczy Ministerstwa Równości, który hiszpańskie media nazwały "mapą łechtaczki" (subwencja wynosi 26,5 tys. euro) polega na dokładnym zbadaniu unerwienia tej części ciała.

Socjalistyczna minister równości Bibiana Aido, broniąc „mapy”, argumentowała, że jest to niezwykle ważne, bo „każdego dnia na świecie pozbawianych jest łechtaczki 6000 dziewczynek”, a mapa ułatwi pracę chirurgom, którzy zetkną się z takim okaleczeniem. Zdanie minister w pełni podziela dyrektorka Instytutu Kobiety Laura Seara. Oświadczyła, że dla niej to kwestia praw człowieka.

W związku z projektem wybuchł spór w parlamentarnej Komisji Równości. Susana Camarero z prawicowej PP wyraziła ubolewanie, że resort nie wspiera raczej projektów priorytetowych dla Hiszpanek w czasach kryzysu, takich jak na przykład zwalczanie bezrobocia kobiet.

Więcej: Rzeczpospolita

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum