Hiszpania. Tysiące osób ewakuowano z powodu wybuchu wulkanu. Wyspa La Palma opustoszała

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP20 września 2021 06:30

W niedzielę 19 września doszło do erupcji wulkanu na wyspie La Palma. Ewakuowano z miejsc zagrożenia ponad 5 tys. osób.

Hiszpania. Tysiące osób ewakuowano z powodu wybuchu wulkanu. Wyspa La Palma opustoszała
Na wyspie La Palma doszło do wybuchu wulkanu. Fot. PAP/EPA/Miguel Calero
  • Do tej pory z wyspy La Palma ewakuowano 5 tys. osób, ale władze nie wykluczają, że ewakuacją może być objętych nawet 10 tys. osób
  • W niedzielę (19 września) na wyspie pojawił się premier Pedro Sanchez, aby osobiście sprawdzić przebieg wydarzeń
  • Do erupcji wulkanu doszło w niedzielę o godzinie 15:20 czasu lokalnego w niezamieszkałej strefie leśnej
  • Nikt nie ucierpiał, ale rząd apeluje do lokalnej społeczności o pozostanie w domach. Pobyt na zewnątrz może grozić ciężkimi oparzeniami

Wybuch wulkanu na hiszpańskiej wyspie

Władze nie wykluczają, że konieczna będzie ewakuacja do 10 tysięcy ludzi. W niedzielę późnym wieczorem na Wyspy Kanaryjskie przybył premier Pedro Sanchez. Szef hiszpańskiego rządu odwołał wyjazd do Nowego Jorku na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, aby z bliska śledzić rozwój sytuacji na wyspie La Palma.

Wulkan wybuchł w niedzielę o godz. 15.20 czasu kanaryjskiego w niezamieszkanej strefie leśnej, jednak pięć pobliskich gmin znajduje się w stanie pogotowia. Jeszcze przed wybuchem prewencyjnie ewakuowano stamtąd ok. 300 osób.

Źródła rządu regionalnego poinformowały, że do tej pory nikt nie został ranny, chociaż wydostająca się z wulkanu magma przelała się przez jedną z dróg i zbliżyła do kilku miejscowości. Wiele domów w tej okolicy uległo zniszczeniu.

Mieszkańcy pozostają w domach

Według ekspertów Instytutu Wulkanologicznego Wysp Kanaryjskich (Involcan), wybuch w strefie Cumbre Vieja jest typu szczelinowego, co oznacza, że na skutek akumulacji i presji magmy podpowierzchniowej w ziemi otworzyły się szczeliny. Obecnie stwierdzono co najmniej siedem takich szczelin, przez które wydobywają się lawa i rozżarzone kamienie.

Lokalny rząd zwrócił się do ludności o nieopuszczanie domów w celu uniknięcia urazów dróg oddechowych i oczu, a nawet otwartych ran od spadającego popiołu.

Cumbre Vieja na La Palma to jeden z najbardziej aktywnych kompleksów wulkanicznych na Wyspach Kanaryjskich.

Wulkan ostatni raz wybuchł w 1971 r., wyrzucając lawę przez ponad 3 tygodnie. Wzrost jego aktywności sejsmicznej odnotowuje się od 2017 r. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum