Hejt na Justynę Kowalczyk-Tekieli za trening w ciąży. Lekarze bronią medalistki: "ciąża to nie choroba"

Autor: oprac. MP • Źródło: Twitter/Facebook/Rynek Zdrowia17 sierpnia 2021 04:50

Jedna z najlepszych biegaczek narciarskich w historii Justyna Kowalczyk-Tekieli skrytykowana za aktywność fizyczną w trakcie ciąży.  "To szaleństwo i brak odpowiedzialności".

Justyna Kowalczyk trenuje w ciąży. - I nic w tym złego - oceniają lekarze. Fot Facebook Justyna Kowalczyk-Tekieli
  • Sport w ciąży? Justyna Kowalczyk pochwaliła się w mediach społecznościowych zdjęciem z treningu. Pod postem pojawiło się mnóstwo komentarzy, w tym negatywnych
  • - Nigdy nie sądziłam, że zdjęcia wielokrotnej medalistki olimpijskiej pokazujące aktywność fizyczną mogą wywołać tyle żółci i kontrowersji - skomentowała burzę była biegaczka narciarska
  • W obronę sportsmenki włączyli się medycy. - Ciąża to nie choroba - komentują lekarze

Justyna Kowalczyk skrytykowana za uprawiane sportu w trakcie ciąży

Spore poruszenie wśród internautów wywołała ostatnia aktywność w mediach społecznościowych Justyny Kowalczyk-Tekieli. Jedna z najlepszych biegaczek narciarskich w historii, która przed trzema laty zakończyła bardzo bogatą karierę (pięć medali igrzysk olimpijskich, czterokrotne zwycięstwo w klasyfikacji Pucharu Świata oraz prestiżowego cyklu Tour de Ski) wciąż jest blisko sportu, spełniając się m.in. jako trener, a od kilku miesięcy pełniąc funkcję dyrektora sportowego Polskiego Związku Biathlonu.

Kowalczyk-Tekieli, co rusz prezentuje w mediach społecznościowych zdjęcia z różnego rodzaju aktywności fizycznych, jak np. jazdy na nartorolkach czy wędrówek po górach, realizując swoje pasje wraz z mężem Kacprem Tekielim, alpinistą i instruktorem wspinaczki sportowej.

Tym razem uwagę internautów przykuło zdjęcie z treningu na nartorolkach, na którym można dostrzec, iż była sportsmenka jest w ciąży.

Sport w ciąży. Hejt na medalistkę igrzysk olimpijskich

Zdjęcie wywołało lawinę komentarzy internautów. Sporo było gratulacji, nie zabrakło jednak wielu negatywnych uwag. Kowalczyk została oskarżona m.in. o „brak odpowiedzialności”, bo jak można przeczytać w komentarzach „uprawiane aktywności fizycznej w ciąży to szaleństwo”.

Po serii nieprzychylnych komentarzy była biegaczka postanowiła odnieść się do sprawy na Twitterze.

- Nigdy nie sądziłam, że zdjęcia wielokrotnej medalistki olimpijskiej pokazujące aktywność fizyczną mogą wywołać tyle żółci i kontrowersji. W jakimś równoległym świecie chyba żyłam, bo wszystkie moje koleżanki biegaczki przez ciąże przeszły bardzo aktywnie. FB jest dziwny - napisała Justyna Kowalczyk-Tekieli.

Fani szybko wzięli sportsmenkę w obronę. - Gdyby ci wszyscy hejterzy włożyli tę energię w aktywność fizyczną, to z pewnością byliby dużo zdrowsi, a świat szczęśliwszy - to jeden z komentarzy.

Kolejny: - Przełamuje Pani tabu. Ciąża to stan fizjologiczny, a jak kobieta i dziecko są zdrowe, to aktywność fizyczna jest pożądana. Ja do końca 8 miesiąca pływałam, a ile się nasłuchałam, że zarażę dziecko wodą z basenu. Zdrowia życzę i pogody ducha.

Aktywność fizyczna, a ciążą? "Jeśli zdrowie pozwala, można uprawiać sport"

Głos w temacie zabrali również medycy. Michał Bulsa, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy NRL podkreślił na Twitterze, że "ciąża to nie choroba".

- Ciąża to nie choroba i jeśli zdrowie pozwala można uprawiać sport i cieszyć się życiem. Siedzenie w domu i zbieranie kilogramów jeszcze nikomu nie wyszło na zdrowie. Brawo Justyna Kowalczyk! – podkreślił medyk na Twitterze.

Do sprawy aktywności fizycznej w trakcie ciąży odnieśli się również inni lekarze. 

- Warto ten temat pokazywać częściej. Brakuje jasnych zaleceń. Wielu medyków również udziela różnych odpowiedzi. Doskonały pozytywny przykład naszej medalistki IO – skomentował Michał Chudzik, kardiolog z Łodzi.

- "Ciążą to nie choroba" - trzeba pamiętać, że w trakcie choroby ruch też jest bardzo ważny! - dodała lekarka z Konstantynowa Łódzkiego Ewa Nowacka-Polka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum