Harvard: Ig Noble rozdane

Autor: Wirtualna Polska/Rynek Zdrowia • • 02 października 2009 14:16

Ig Noble, mające być przeciwieństwem szacownej nagrody Nobla, na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge, zostały wręczone już po raz 18. Tym razem za badania, m.in. wpływu strzelania z palców na artretyzm i przyczyn utrzymywania pozycji pionowej przez kobiety w ciąży.

Harvard: Ig Noble rozdane
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ig Nobel jest przyznawany za wynajdowanie badań naukowych, które choć na pierwszy rzut oka wyglądają humorystyczne, przyczyniają się jednak do popularyzacji nauki.

W dziedzinie zdrowia publicznego nagrodę otrzymała Elena Bodna z Uniwersytetu w Chicago, która postanowiła opatentować biustonosz, stający się po odpowiednim złożeniu maską przeciwgazową.

W dziedzinie medycyny Ig Nobla dostał Donald Unger – alergolog z Kalifornii, który badał przez 60 lat, czy strzelanie stawami w palcach faktycznie prowadzi do artretyzmu. Unger jako dziecko był wielokrotnie napominany w tej kwestii i od kiedy zaczął fascynować się nauką rozpoczął eksperyment. Przez cały ten czas, dwa razy dziennie strzelał jedynie palcami lewej ręki. Obecnie jest przekonany, że strzelanie z palców nie ma wpływu na rozwój artretyzmu, ponieważ obie dłonie ma sprawne.

Laureaci nagrody z fizyki zostali wyróżnieni również za zdrowotne badania. Katherine Whitcome z Uniwersytetu w Cincinnati, Daniel E. Lieberman z Uniwersytetu Harwarda oraz Liza J. Shapiro z Uniwersytetu w Teksasie eksperymentowali z grawitacją w aspekcie utrzymywania równowagi przez kobiety ciężarne. Postanowili sprawdzić, jak to się dzieje, że kobiety w ciąży nie przewracają się, a utrzymują postawę wyprostowaną.

Okazało się, że odpowiada za to krzywizna w dolnej części kręgosłupa u kobiet, która powoduje wygięcie górnej części tułowia i umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru w czasie ciąży. Gdyby kiedykolwiek mężczyźni zaczęli rodzić dzieci, najprawdopodobniej przez 9 miesięcy chodziliby na czworakach.

Pokojową nagrodę IG Nobel otrzymał Stephan Bollinger z wydziału medycyny sądowej Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii, który postanowił sprawdzić, czy większe zagrożenie dla integralności czaszki potencjalnego uczestnika bójki stanowi rozbicie na niej pełnej, czy pustej butelka piwa. W tym celu z grupą czterech innych naukowców do specjalnie przygotowanych modeli z gliny przymocowali poziomo butelki. Na ich zewnętrznej stronie zamocowali małe, drewniane kostki, na które z różnej wysokości zrzucali metalowe kulki. Eksperyment udowodnił, że do rozbicia pełnej butelki wystarcza 1 kilogramowa kulka zrzucona z siłą 30 dżuli, a pusta - wymagała czterdziestu. Naukowcy doszli do wniosku, że w takim razie do rozbicia pełnej butelki wymagana jest mniejsza siła, w związku z czym czaszka otrzyma lżejszy cios. Tymczasem do roztrzaskania czaszki wystarczy zarówno 40, jak i 30  dżuli.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze