Handel organami ludzkimi jednym z głównych źródeł dochodów IS

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 11 października 2015 14:59

Na 2,2 miliarda dolarów oceniło fortunę Państwa Islamskiego (IS) Centrum Analiz Terroryzmu w Paryżu. Główne źródła jego dochodów to podatki ściągane od eksporterów ropy naftowej, cementu i zbóż oraz handel narkotykami, organami ludzkimi i kobietami.

Handel organami ludzkimi jednym z głównych źródeł dochodów IS
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Francuskie czasopismo ekonomiczne Challenges w ostatnim numerze, który ukazał się w sobotę, podnosi tę kwotę o 200 milionów dolarów.

Fortuna Państwa Islamskiego wzrosła, według czasopisma, dzięki temu, że wzrosła zdolność do ściągania podatków na kontrolowanych przez nie terenach; w efekcie zwiększyły się one z 600 milionów od miliarda dolarów.

"IS jest coraz skuteczniejsze w ściąganiu podatków i wymuszeniach wobec przedsiębiorców. W Mosulu, w irackiej prowincji Niniwa, potrąca ono na własne potrzeby 50 proc. uposażenia urzędników, co daje w sumie 500-600 milionów dolarów" - czytamy w Challenges.

Przypomnijmy, że o podejrzeniach wobec Państwa Islamskiego dot. handlu organami ludzkimi poinformował media ambasador Iraku przy ONZ Mohammed Alhakim. Sugerował, że najprawdopodobniej IS finansuje z handlu organami swoją terrorystyczną działalność. W płytkich masowych grobach znaleziono w lutym br. zwłoki z operacyjnymi cięciami i brakującymi organami m.in. nerkami. Ponadto zabitych zostało dziesiątki lekarzy w Mosulu, którzy odmówili pobrania organów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum