×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

HCC 10 marca. Dziś drugi dzień VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

Autor: Marianna Lach • Źródło: Rynek Zdrowia10 marca 2023 06:00

Za nami obfitujący w niezwykle ciekawe sesje i dyskusje pierwszy dzień Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Podsumowaliśmy też konkursy i wręczyliśmy nagrody Kobietom Rynku Zdrowia, twórcom innowacyjnych rozwiązań medycznych i samorządom. A co dziś przyniesie HCC, jeden z najbardziej opiniotwórczych wydarzeń sektora ochrony zdrowia i spotkań kluczowych osób z branży?

HCC 10 marca. Dziś drugi dzień VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych
10 marca w Katowicach. Drugi dzień intensywnych dyskusji w ramach HCC. Fot. PTWP
 • VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych trwa. Szereg paneli dyskusyjnych, debat, rozmów i spotkań zawiera agenda dwudniowego wydarzenia (Katowice, 9-10 marca)
 • Dziś, 10 marca, proponujemy gościom – zarówno tym, którzy zjawią się w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym osobiście, jak i tym, którzy śledzą HCC online, kolejne problematyczne dyskusje w ramach przygotowanych ścieżek tematycznych.
 • Wręczone zostaną również nagrody w konkursie Animus Fortis. To nagroda ustanowiona przez kierownictwo Wojskowego Instytutu Medycznego, która ma na celu uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych
 • W trakcie HCC odbywają się również wydarzenia towarzyszące. Do takich należy dzisiejsza sesja ekspertów Komisji Zdrowia Senatu RP, po raz pierwszy organizowana w trakcie Kongresu

10 marca na HCC ponad 20 sesji tematycznych

Program drugiego dnia VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych HCC 2023, podobnie jak wczorajszy, wypełniony jest po brzegi ciekawymi sesjami tematycznymi. Będzie ich dziś łącznie aż ponad 20.

Eksperci tegorocznego kongresu to czołowi przedstawiciele różnych zawodów i branż skupionych wokół ochrony zdrowia, w tym wybitni specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych, przedstawiciele świata nauki, polityki, administracji samorządowej, organizacji pozarządowych oraz gospodarki, biznesu, przemysłu farmaceutycznego, finansów i rynku ubezpieczeniowego.

Przypomnijmy, że uczestnicy debat i prelegenci spotykają się w ramach aż sześciu ścieżek tematycznych. Są to:

 • „Człowiek – medyk w centrum ochrony zdrowia“
 • „Diagnostyka“
 • „E-zdrowie i nowe technologie“
 • „Pacjenci – jak im pomóc“
 • „Rynek farmaceutyczny“
 • „Zarządzanie i organizacja systemu“ 

Wydarzenia towarzyszące HCC. Nie tylko konkursy i plebiscyty

W programie HCC są też „Wydarzenia towarzyszące“. W ramach tych ostatnich już o godz. 9:30 rozpocznie się sesja ekspertów Komisji Zdrowia Senatu RP pt. Radykalne zwiększenie dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych.

Dyskusję na ten niezwykle ważny temat, zarówno jeśli chodzi o system ochrony zdrowia, jak i sytuację pacjentów, poprowadzi dr Beata Małecka-Libera, senator RP, przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia. Do udziału zostali zaproszeni (kolejność alfabetyczna):

Artur Białoszewski, epidemiolog, kierownik programu Executive SGH-WUM MBA w ochronie zdrowia, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie zdrowia środowiskowego, członek komisji ds. zagrożeń środowiskowych, Rada Sanitarno-Epidemiologiczna, Główny Inspektorat Sanitarny, Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny
prof. Paweł Buszman, Katedra i Zakład Epidemiologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Maciej Bogucki, dyrektor, Europejskie Centrum Strategii i Polityk w Ochronie Zdrowia
Władysław Perchaluk, prezes zarządu, Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego
prof. Bolesław Samoliński, kierownik, Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii, Katedra Zdrowia Publicznego i Środowiskowego, Warszawski Uniwersytet Medyczny, przewodniczący, Rada Ekspertów Rzecznika Praw Pacjenta
dr hab. Christoph Sowada, prof. UJ, Instytut Zdrowia Publicznego, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
Zbigniew Torbus, dyrektor, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach.

Eksperci zajmą się m.in. wątkami konsekwencji transformacji demograficznej i ich wpływu na sytuację ochrony zdrowia, budowaniem efektywnej organizacji systemu ochrony zdrowia oraz stabilizacją finansowania ochrony zdrowia.

Humanizacja medycyny a kształcenie kadr

Równolegle rozpoczną się cztery inne, równie dynamiczne i wielowątkowe sesje. W ramach ścieżki tematycznej „Człowiek – medyk w centrum systemu ochrony zdrowia” zaprosimy chętnych do udziału w panelu na nośny i gorący temat w ramach sesji pt. Humanizacja medycyny w procesie kształcenia kadr medycznych. Eksperci pochylą się nad problemami świadomej zgody a współpracy z pacjentem, modelowym systemem kształcenia przyszłej kadry medycznej z humanizacją w centrum uwagi czy zmianom w standardach kształcenia. Rozważą też wątek „nie ma zmian w ochronie zdrowia bez zmian w podejściu do leczenia pacjenta“ oraz temat „Ochrona zdrowia to nie tylko medycy“.

W tej dyskusj, moderowanej przez redaktorkę naczelną portalu rynekzdrowia.pl oraz magazynu Rynek Zdrowia Paulinę Gumowską wezmą udział: Jakub Adamski, dyrektor Departamentu Współpracy Biura Rzecznika Praw Pacjenta, Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. Leszek Domański, prorektor ds. klinicznych Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, Wydziału Medycyny i Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, dr hab. Dariusz Jagielski, zastępca kierownika Kliniki Kardiologii Ośrodka Chorób Serca, 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ, dr Olga Rostkowska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, dr Karol Steckiewicz, asystent w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Gdańskiego Uniwersytetu Medyczny oraz prof. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.

Cyberbezpieczeństwo, onkologia, polityka lekowa

O godz. 9.30 rozpocznie się również dyskusja na temat cyberbezpieczeństwa medycznego. Paneliści przyjrzą się procedurom bezpieczeństwa, urządzeniom i technologiom zabezpieczającym dane medyczne, cyberzagrożeniom oraz odpowiedzialności użytkowników i dostawców.

Onkologia to temat rzeka. Będzie też grać główną rolę w trakcie debaty na temat organizacji systemu i dostępności do leczenia (godz. 9:30). W czasie tej sesji paneliści zajmą się zmianami wdrażanymi poprzez Krajową Sieć Onkologiczną. Porozmawiają o polskim, kompleksowym planie „walki z rakiem“, czyli o Narodowej Strategii Onkologicznej. Debata pójdzie też w kierunku jakości w onkologii. Ważnym wątkiem będzie temat współpracy onkologa i lekarza POZ.

Czwarta z porannych sesji dotyczyć będzie bieżącego roku i wyzwań dla polityki lekowej. Dyskutanci zastanowią się, czy to czas rewolucji, czy stagnacji. W wątkach pojawią się m.in. mechanizmy refundacyjne, programy lekowe, rejestry medyczne oraz krajowa produkcja leków.

Różnorodne tematy kolejnych sesji HCC

O godz. 11.30 rozpoczyna się blok sesji. Eksperci skupią się wokół tematów:

 • Co w dzisiejszym systemie ochrony zdrowia znaczy medycyna prywatna
 • Pacjent na właściwej ścieżce
 • Sztuczna inteligencja w praktyce
 • Miejsce diagnostyki w ścieżce pacjenta w polskim systemie ochrony zdrowia
 • Hematoonkologia – dostępność leczenia i organizacja systemu
  Kardiologia – organizacja systemu

W trakcie pierwszych popołudniowych paneli (godz. 13.00-14.00) wysłuchamy zdań panelistów w tematach:

 • Choroby cywilizacyjne i redukcja szkód
 • Wirusowe zapalenie wątroby – dostępność leczenia i organizacja systemu.
 • Co jeszcze możemy zrobić lepiej?
 • Farmaceuta przyszłości: sprzedawca leków czy zarządca potrzeb zdrowotnych lokalnej populacji?
 • Onkologia – rak piersi
 • Kardiologia - dostępność leczenia
 • System ochrony zdrowia na miarę potrzeb oraz współczesnych wyzwań i zagrożeń.

Ostatnia z tych sesji będzie podzielona na wykłady i dyskusję, w których głos zabiorą
• gen. broni prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie

• Szymon Rokicki, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie

• dr Ewa Szymczuk, zastępca komendanta Centralnego Szpitala Klinicznego – Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie

• Michał Madeyski, pełnomocnik dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie

Na zakończenie tej sesji rozstrzygnięty zostanie konkurs Animus Fortis „Mężny Duch”. To ustanowiona przez kierownictwo Wojskowego Instytutu Medycznego, ma na celu uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych.

Co na finał kongresu Wyzwań Zdrowotnych 2023?

Ostatnie z sesji w ramach VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (w godz. 14.30-15.30) zamkną tegoroczne wydarzenie następującymi tematami:

 • Jak pacjent widzi system ochrony zdrowia i czy wie, jak się po nim poruszać? Okrągły stół organizacji pacjenckich
 • Czy każdy szpital musi mieć robota medycznego?
 • Chory jak medyk
 • Pediatria w czasach postcovidu

Zapraszamy do udziału online w sesjach drugiego, ostatniego dnia Kongresu HCC. ZAREJSTRUJ SIĘ

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze