Greenpeace: żywność z okolic Czarnobyla wciąż napromieniowana

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2011 21:35

Organizacja ochrony środowiska Greenpeace poinformowała w poniedziałek (4 kwietnia) w swoim raporcie, że ćwierć wieku po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu mieszkańcy Ukrainy wciąż spożywają napromieniowaną żywność.

Greenpeace: żywność z okolic Czarnobyla wciąż napromieniowana

Według organizacji w próbkach mleka, jagód, ziemniaków i warzyw korzeniowych pochodzących z dwóch ukraińskich obwodów wykryto wysoki stopień skażenia promieniotwórczym izotopem cezu-137. Obwody te znajdują się w północno-zachodniej części Ukrainy, poza tzw. „zoną""wokół elektrowni.

Chodzi o obwody rówieński i żytomierski, które przed 25 laty znajdowały się na drodze radioaktywnej chmury z Czarnobyla. W jednej z wiosek niedaleko Równego próbki mleka wykazały skażenie 16-krotnie przewyższające dopuszczalny poziom. W grzybach i jagodach poziom napromieniowania był czterokrotnie wyższy od dopuszczalnego. 

Ekspert Greenpeace Iryna Labunska skrytykowała władze za zaprzestanie przed dwoma laty badania napromieniowania żywności w tych regionach.

Jak podano w raporcie, choć większość mleka jest spożywana tam, gdzie jest ono produkowane, jagody i grzyby stanowią większe niebezpieczeństwo, gdyż są sprzedawane nawet na odległych rynkach.

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku. Doszło do niej w wyniku wybuchu reaktora jądrowego bloku nr 4. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku.

W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar prawie 150 tysięcy km kw. na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tysięcy osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum