Grecja: zagraniczni wczasowicze jakoś nie przyjeżdżają, rząd chce uratować sezon turystyczny

Autor: oprac. RR • Źródło: dw.com07 lipca 2021 15:52

Marzenie Greków o lecie pełnym zagranicznych turystów może pozostać niespełnione. Do 5 lipca w pełni zaszczepiono prawie 4 miliony obywateli, czyli nieco ponad jedną trzecią. To znacznie poniżej oczekiwań.

Marzenie Greków o lecie pełnym zagranicznych turystów może pozostać niespełnione. FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • Zagraniczni turyści zwlekają z decyzją o wakacjach w Grecji; rząd jest tym zaniepokojony, bo liczył na co najmniej 50 proc. przychodów z 2019 roku
  • Aby ratować sezon turystyczny, rząd w Atenach zamierza wypłacać zaszczepionym młodym Grekom premię w wysokości 150 euro
  • W Grecji będą lokale gastronomiczne „COVID free", gdzie wstęp będą miały tylko osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy, a także lokale mieszane, odwiedzane również przez osoby nieszczepione

Tymczasem turyści z Anglii jeszcze nie przyjeżdżają, Niemcy dopiero teraz, a Rosjanie jeszcze zwlekają - nie wiadomo, czy ostatecznie przyjadą, bo rosyjska szczepionka „Sputnik V" nie jest w Grecji uznawana.

Aby ratować sezon turystyczny, rząd w Atenach zamierza wypłacać zaszczepionym Grekom, którzy nie ukończyli 26. roku życia, premię w wysokości 150 euro. Ale nie wszyscy są z tego zadowoleni.

Od 15 lipca wszyscy zaszczepieni poniżej 26. roku życia otrzymają 150 euro. Bonus ma być wypłacany w formie cyfrowej po pierwszej dawce szczepienia i będzie go można wykorzystać na bilety na statek, pociąg lub samolot, zakwaterowanie na wakacjach lub wstęp na koncerty i do muzeów. Premier Kyriakos Mitsotakis mówił uroczyście o „paszporcie wolności", z którego mogłoby skorzystać około 940 000 młodych obywateli.

Najpierw zabrakło szczepionek, teraz chętnych

W sumie do 5 lipca w pełni zaszczepiono prawie cztery miliony obywateli Grecji, czyli nieco ponad jedną trzecią populacji. To znacznie poniżej oczekiwań sprzed rozpoczęcia szczepień, bo rząd początkowo chciał, aby przed otwarciem sezonu turystycznego, w połowie maja, zaszczepionych było co najmniej 50 procent osób. Ale najpierw zabrakło szczepionek, a teraz brakuje chętnych. Na przykład spośród mieszkańców Grecji w wieku od 50 do 60 lat do 2 lipca br. zostało zaszczepionych tylko 62 procent, mimo że mogli rezerwować terminy od ponad dwóch miesięcy.

Korzyści dla lokali „COVID free”

Oprócz prezentu pieniężnego dla młodych, rząd ogłosił również korzyści dla innych, którzy są w pełni zaszczepieni. I dalsze ograniczenia dla tych, którzy z tym zwlekają. To ważne informacje również dla zagranicznych turystów odwiedzających Grecję.

Od 15 lipca restauratorzy będą mogli sami decydować, czy do swoich kawiarni, barów lub restauracji wpuszczą wyłącznie osoby zaszczepione i wtedy zapełnią do 85 proc. miejsc, czy też oferują „pomieszczenia mieszane" i tym samym wypełnią lokal w 50 procentach.

Będą dwie opcje: lokale „COVID free", gdzie wstęp będą miały tylko osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy oraz lokale mieszane, które mogłyby być odwiedzane również przez osoby nieszczepione. Oprócz restauracji także miejsca związane z rozrywką i rekreacją będą mogły same decydować o sposobie ochrony przed COVID-19.

Stadiony nie dla wszystkich

Tylko osoby w pełni zaszczepione będą miały wstęp na stadiony, które są otwarte od 1 lipca. Najpierw zapowiedział to właściciel klubu piłkarskiego Olympiakos F.C., Vangelis Marinakis, dla stadionu w Pireusie, a dopiero potem rząd zrobił to samo, jeśli chodzi o stadiony w całym kraju.

Od 15 lipca osoby niezaszczepione będą musiały okazać negatywny test przy wstępie do pomieszczeń zamkniętych, tj. klubów, dyskotek, sal koncertowych itp., ale także w przypadku kin plenerowych i teatrów, w których gromadzą się duże tłumy.

Domowe testy nie są wystarczające

Od 5 lipca również niezaszczepieni pasażerowie statków muszą okazać negatywny wynik testu, który musi być przeprowadzony przez lekarza. Zwykły – i często zawodny – test, który można przeprowadzić samemu, nie jest już wystarczający. Ma to sens, jeśli chce się na czas powstrzymać wariant Delta na greckich wyspach. Ale kontroli na promach nie ma, przynajmniej jeszcze nie teraz.

Wiele obiecywano sobie w Grecji po tym lecie - co najmniej 50 proc. przychodów z 2019 roku. W ówczesnym turystycznym „super roku” było to 18 mld euro, nie licząc rejsów. Nie zapowiada się na to.

Jak poinformowała w środę (7 lipca) PAP, globalna gospodarka może stracić w 2020 i 2021 r. do 4,8 bln dolarów przez załamanie turystyki w wyniku pandemii Covid-19. Wynika to z raportu oenzetowskiej agencji ds. handlu i rozwoju (UNCTAD). Eksperci nie spodziewają się powrotu turystyki do stanu sprzed pandemii do 2023 r. lub później.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum