Grecja: wiceminister zdrowia tak lubi palić, że złamał zakaz

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2019 17:49

Przyłapany na łamaniu zakazu palenia wiceszef greckiego resortu zdrowia Paulos Polakis odrzucił krytykę ze strony unijnego komisarza ds. zdrowia Vytenisa Andriukaitisa, który określił zachowanie wiceministra jako "haniebne" - podała w środę (6 lutego) agencja Reutera.

Grecja: wiceminister zdrowia tak lubi palić, że złamał zakaz
Minister odpowiedział krytykom na Facebooku: "Sam zdecyduję, kiedy rzucić palenie, na własnych warunkach". Fot. archiwum

Na nagranym w tym tygodniu materiale wideo widać Polakisa tańczącego w klubie nocnym z papierosem w dłoni - pisze brytyjska agencja i przypomina, że w 2016 roku wiceministrowi zrobiono zdjęcia, gdy palił na konferencji prasowej.

Zachowanie polityka potępił komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, który przebywał w Atenach w związku z obchodami Światowego Dnia Walki z Rakiem. W wywiadzie dla krytycznego wobec Polakisa dziennika wytknął również, że w budynku ministerstwa zdrowia czuć papierosami, a jego pracownicy nie noszą krawatów.

Grecja ma największy odsetek palaczy w Unii Europejskiej - przypomina Reuters. W kraju obowiązuje jednak zakaz palenia w miejscach publicznych wewnątrz budynków, takich jak klub, w którym tańczył Polakis.

Wiceminister, który jest chirurgiem, odrzucił krytykę Andriukaitisa. We wpisie zamieszczonym na Facebooku odpowiedział mu, że w resorcie zajmuje się pilniejszymi sprawami niż palenie. "Dowiedz się, zanim się odezwiesz" - polecił komisarzowi i zaznaczył: "Sam zdecyduję, kiedy rzucić palenie, na własnych warunkach".

Polakis odniósł się też do zarzutu o brak krawatów w jego resorcie. "To kłamstwo, strażnik przy wejściu miał krawat. Ja nie. To garnitury, które tędy przeszły, doprowadziły nasz kraj do bankructwa" - ocenił wiceminister zdrowia.

Krawatów unika również szef greckiego rządu Aleksis Cipras, choć w ubiegłym roku zdarzało mu się występować pod krawatem - zauważa brytyjska agencja.

W sierpniu 2018 roku zakończył się europejski program ratunkowy dla Grecji. W ramach planu ratowania jej gospodarki Grecja uzyskała łącznie w trzech programach pomocowych trwających osiem lat 288,7 mld euro kredytów, w tym 256,6 mld euro od partnerów europejskich i 32,1 mld z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum