Grecja: lekarze przeciwko kampanii skrajnej prawicy "Krew dla Greków"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2013 18:15

Federacja Lekarzy Greckich zaprotestowała przeciwko kampanii krwiodawstwa organizowanej pod hasłem "Krew dla Greków" przez skrajnie prawicową partię Złota Jutrzenka.

Grecja: lekarze przeciwko kampanii skrajnej prawicy "Krew dla Greków"
Ugrupowanie, które w wyborach parlamentarnych z czerwca ubiegłego roku uzyskało na fali niezadowolenia z pogarszającej się sytuacji gospodarczej 7 proc. głosów, ogłosiło dzień 27 kwietnia "narodowym dniem krwiodawstwa pod patronatem Złotej Jutrzenki". "Oddajmy naszą krew Grekom" - wzywają neofaszyści na swej stronie internetowej.

Federacja Lekarzy Greckich zwróciła się do całego personelu medycznego, by nie dopuścił do przekształcenia corocznej kampanii dobrowolnego krwiodawstwa w "święto czystości rasowej".

Greccy lekarze potępili "demagogiczne próby" upolitycznienia kampanii przez radykałów, którzy przed paru miesiącami powołali do życia organizację pod nazwą "Lekarze z granicami" (przeciwieństwo znanego stowarzyszenia "Lekarze bez granic"). Nowa organizacja, kierowana przez Złotą Jutrzenkę, udziela bezpłatnej pomocy medycznej wyłącznie Grekom i tylko tym, których nie stać na lekarza.

Agencja EFE pisze, że "czarne podkoszulki" (nawiązanie do włoskich "Czarnych Koszul" Mussoliniego) organizują regularne "polowania" na imigrantów. Ostatnio Złota Jutrzenka, która ma w parlamencie 18 przedstawicieli, wystąpiła z projektem przywrócenia kary śmierci w Grecji. Najwyższy wymiar kary miałby być stosowany wobec imigrantów, którzy popełnili ciężkie przestępstwa.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum