Gowin i Arłukowicz w sprawie sekcji zwłok ofiar Smoleńska

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2012 12:39

Minister Jarosław Gowin w poniedziałkowej (2 kwietnia) rozmowie z Moniką Olejniki w TVN24 przyznał, że minister Bartosz Arłukowicz na posiedzeniu rządu, przekonywał, że prof. Michael Baden nie powinien brać udziału w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

O możliwość wzięcia udziału amerykańskiego patologa, w sekcji zwłok zmarłego tragicznie posła Przemysława Gosiewskiego wystąpili poseł Antoni Macierewicz i wdowa po pośle Gosiewskim. Zależało im, aby sekcja była wykonana we Wrocławskiej Akademii Medycznej i by uczestniczył w niej Amerykanin, który przeprowadzał m.in. powtórną sekcję zwłok Johna F. Kennedy'ego.

Zdaniem ministra sprawiedliwości decyzja o niedopuszczeniu patologa Michaela Badena do sekcji zwłok Gosiewskiego pozostawała w gestii Ministerstwa Zdrowia. Mógł na nią zezwolić albo odmówić tylko minister Arłukowicz. Jak powiedział Gowin, jeśli minister zdrowia decyzji odmownej nie podjął sam, to przynajmniej miał na nią poważny wpływ. Jego argumentacja na pewno przekonała rząd.

Minister Arłukowicz zaprzecza tej wersji. Twierdzi jednocześnie, że poinformował tylko zainteresowanych, iż na przeprowadzenie sekcji zwłok w konkretnej uczelni musi wydać zgodę ta uczelnia. Jego zdaniem takich decyzji nie podejmuje minister.

We wtorek (3 kwietnia) na stronie Ministerstwa Zdrowia ukazało się oświadczenie obu ministrów, podpisane przez ich rzeczników prasowych. Napisano w nim m.in., że "wyrażenie zgody przez Ministra Zdrowia na użycie pomieszczeń uczelni w celu przeprowadzenia badania posekcyjnego leży poza właściwością Ministra".

Treść oświadczenia na stronie MZ: http://www.mz.gov.pl

Więcej: http://www.tvn24.pl/


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum