Gorzów Wlkp. walczy z barszczem Sosnowskiego: od czerwca ruszają opryski

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2019 20:42

W czerwcu w Gorzowie Wlkp. rozpoczną się opryski mające na celu usuwanie szkodliwego dla ludzi i zwierząt barszczu Sosnowskiego. Tego typu zabiegi są prowadzone w mieście od kilku lat - poinformował w środę rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Wiesław Ciepiela.

Gorzów Wlkp. walczy z barszczem Sosnowskiego: od czerwca ruszają opryski
Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z Kaukazu, jako roślina pastewna Fot. Archiwum

- W tym roku miasto wyłoniło firmę, która będzie kontynuowała walkę z barszczem Sosnowskiego. Akcja jego zwalczania zaczyna się w tym miesiącu. Firma planuje podwójne prowadzenie oprysków herbicydem, w co 3-4 tygodniowych odstępach. Będą też usuwane pojawiające się kwiatostany. Pierwsze zabiegi rozpoczną się w połowie czerwca - wyjaśnił Ciepiela.

Dodał, że opryski będą prowadzone o różnych porach dnia. W pobliżu zabudowań - z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców - wczesnym rankiem.

Z danych Urzędu Miasta wynika, że roślina ta na terenach miejskich i w okolicy zajmuje powierzchnie szacowane łącznie na ok. 2,5 ha. Podczas kwietniowych pomiarów zidentyfikowano 34 jej stanowiska, w tym dwa największe o łącznej powierzchni 1,5 ha. Urzędnicy z wydziału gospodarki komunalnej i transportu publicznego koordynujący akcję ostrzegają, by nie zbliżać się do barszczu Sosnowskiego i nie usuwać go na własną rękę.

Słoneczna pogoda i upały potęgują szkodliwość barszczu Sosnowskiego, toksycznej rośliny zagrażającej zdrowiu ludzi i zwierząt - przypominają lekarze. Radzą, by widząc duży chwast unikać przypadkowego dotknięcia go i nie przebywać w jego sąsiedztwie.

Ta roślina zazwyczaj osiąga ok. 3 m wysokości, ale zdarzają się mierzące 5 m. Barszcz Sosnowskiego przypomina wyglądem koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.

Lekarze radzą, by w przypadku, gdy dojdzie do oparzenia i na skórze pojawią się charakterystyczne pęcherze, przemyć skórę wodą z mydłem, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Ponadto zaleca się umyć wszystkie przedmioty i uprać odzież, która miała kontakt z barszczem. Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo kremy kortykosteroidowe.

W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą, chronić przed światłem i skonsultować z okulistą. W przypadku silnego poparzenia i problemów oddechowych należy wezwać pogotowie.

Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z Kaukazu, jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano w jego uprawy i obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży.

Marcin Rynkiewicz - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum