Gorzów Wielkopolski: szpital otwiera galerię, bo sztuka też jest terapią

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2020 20:55

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim w środę (12 lutego) odbędzie się uroczyste otwarcie Galerii Sztuki "R" w Ośrodku Radioterapii i wernisaż prac Barbary Dzięcielewskiej pt. "Pejzaż wzruszeń" - informuje gorzowska lecznica.

FOT. Materiały prasowe

- Galeria Sztuki R” powstała dzięki staraniom kierownik Ośrodka Radioterapii, dr n. med. Edyty Wolny-Rokickiej oraz ambasadora sztuki Romana Czarneckiego, przy wsparciu zarządu lecznicy. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach pracy ośrodka, czyli od 7:30 do 15:30. Dzieła artystki oglądać będzie można do 12 marca 2020 r. - podaje szpital.

Galeria Sztuki "R" to jeden z elementów projektu humanizacji medycyny w gorzowskim szpitalu. Tak o tym projekcie pisze ambasador galerii Roman Czarnecki: "Szpital dla ludzi, szpital z myślą o pacjentach, szpital, który poza najważniejszym - ratowaniem życia i zdrowia - daje pacjentom również możliwość oderwania się od trudnej, bolesnej i szarej rzeczywistości. Umożliwia obcowanie ze sztuką (...) tworzoną przez artystów, ale też przez ludzi takich samych jak Oni, przez ludzi, których dotknęła choroba nowotworowa i którzy, dzięki lekarzom, żyją, cieszą się i tworzą”.

- Dzięki władzom szpitala pacjenci mogą się przekonać, że twórczość nie jest zarezerwowana dla wąskiej grupy artystów, ale że mogą brać w niej czynny udział. Mogą przeżywać oglądając, mogą przeżywać tworząc. Ten szpital to również przykład, jak sztuka może być terapią. Warto zobaczyć, jak szpital leczy i uwrażliwia na sztukę" - dodaje Roman Czarnecki.

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 lutego o godz. 13.00. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum