×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gorzów Wielkopolski: i tam personel szpitala oddaje osocze dla pacjentów chorych na Covid-19

Autor: Agnieszka Wiśniewska/Rynek Zdrowia11 listopada 2020 21:03

Pracownicy Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., którzy przechorowali Covid-19, oddają swoje osocze dla ratowania zdrowia i życia pacjentów, którzy walczą z tą chorobą.

Gorzów Wielkopolski: i tam personel szpitala oddaje osocze dla pacjentów chorych na Covid-19
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Osocze oddał - jako pierwszy - Wojciech Dolata, lekarz na co dzień pracujący w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a potem w jego ślady poszło dwóch kolejnych pracowników SOR-u - Justyna Bożkiewicz i Maciej Deliński.

- Ludzkie życie jest dla nas najwyższą wartością - mówi Wojciech Dolata. - Z całych sił walczymy o każde z nich wiele razy dziennie. Teraz możemy zrobić coś jeszcze ponad to co robimy na co dzień.

- To była spontaniczna decyzja - dodaje Justyna Bożkiewicz, sekretarka medyczna Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. - Jeśli moja choroba ma przynieść komukolwiek korzyść i pomoc, to warto oddać osocze.

Kolejni pracownicy szpitala czekają na swoją kolejkę; gorzowski oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze ma tylko jeden separator do oddzielania osocza. Aby oddać osocze trzeba umówić się na termin.

Oddanie osocza przypomina oddawanie krwi. Samo pobranie wykonuje się metodą plazmaferezy automatycznej. Pobranie osocza polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osoczową. Część komórkowa zwracana jest do żyły dawcy, a osocze trafia do jednorazowego worka z tworzywa sztucznego. Od jednego dawcy jednorazowo można pobrać ok. 650 ml osocza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum