Głowy państw prawdopodobnie przylecą na pogrzeb Prezydenta RP

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2010 12:43

Loty samolotów przewożących głowy państw, gdzie pilot może kierować się wzrokiem, mogą odbywać się na wszystkie lotniska.

Informuje TVN24 rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz. Dlatego prawdopodobnie głowy państw przybędą na uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej, które odbędą się w niedziele na krakowskim Wawelu.

Zakaz lotów w związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nie dotyczy wszystkich samolotów. Większość lotów pasażerskich opartych jest o określony zestaw reguł. Pilot w tym wypadku polega tylko na informacjach odczytywanych z kokpitu samolotu. Lot odbywa się na wysokości, na której samolot może dostać się w chmurę wulkanicznego pyłu. I dla tak lecących samolotów, z powodu napłynięcia nad Polskę chmury pyłu wulkanicznego znad Islandii, zamknięta jest przestrzeń powietrzna.

Dozwolone są natomiast tzw. loty z widocznością. Pilot w tym wypadku może prowadzić lot w warunkach pozwalających na kontrolę położenia statku za pomocą zewnętrznych punktów odniesienia. Lot taki musi odbywać się na wysokości poniżej 6 tys. m, czyli pułapu chmur. I takim właśnie samolotem mogą na polskie lotnika dotrzeć zagraniczne delegacje.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin nad Polską latało w ten sposób przynajmniej kilka samolotów.

Wszystkie lotniska są dostępne dla samolotów, które wykonują loty poniżej pułapu chmur. – Loty samolotów wojskowych, policyjnych, ratowniczych, przewożących głowy państw, gdzie pilot może kierować się wzrokiem, mogą odbywać się na wszystkie lotniska – wyjaśnia Hlebowicz.

Więcej na stronie internetowej TVN24.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum