Gliwice: społecznicy zebrali dary dla pacjentów leczonych w izolacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2020 20:37

Tysiące darów dla pacjentów hospitalizowanych w szpitalu w Gliwicach w związku COVID-19, odizolowanych od bliskich, często bez dostępu do potrzebnych rzeczy, zebrali i przekazali w ciągu ostatniego miesiąca potrzebującym społecznicy z Gliwickiej Inicjatywy Obywatelskiej.

Gliwice: społecznicy zebrali dary dla pacjentów leczonych w izolacji
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jak przekazał PAP w piątek (4 grudnia) rzecznik gliwickiego magistratu Łukasz Oryszczak, pomysł na akcję powstał po rozmowach z pracownikami Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach - jednej z placówek jednoimiennych w regionie, do których trafiają chorzy na COVID-19.

Gliwiccy społecznicy mieli świadomość, że - podobnie jak w wielu szpitalach jednoimiennych - tamtejszy personel pracuje na granicy wytrzymałości. Zorientowali się jednak, że w wyjątkowo trudnej, czasem dramatycznej sytuacji są też pacjenci, walczący z chorobą, a z powodu obostrzeń epidemicznych, odizolowani od bliskich.

Stąd pomysł na wsparcie pacjentów i pomoc w zaspokojeniu ich najprostszych potrzeb; poprawę komfortu pobytu w szpitalu. Sam szpital, należący do miasta, ma zapewnione wsparcie z miejskiego budżetu, nie może ono być jednak przeznaczone na zaspokajanie codziennych potrzeb bytowych chorych.

Stowarzyszenie ogłosiło akcję zbierania darów na początku listopada. W ciągu kilku dni potrzebne pacjentom rzeczy wypełniły 80-metrową salę w siedzibie GIO. Pierwszy transport dotarł na covidowy oddział do szpitala przy gliwickiej ul. Zygmunta Starego w połowie listopada.

- W pewnym momencie darów było tak dużo, że osobowy samochód społeczników już nie wystarczył. W transporcie musieli pomóc żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i firmy dysponujące samochodami - wskazał Oryszczak.

W ciągu miesiąca mieszkańcy przekazali dla chorych tysiące nowych rzeczy, m.in. pościel, ręczniki frotte i jednorazowe, piżamy, mydło, pianki do golenia, szampony, szczoteczki i pasty do zębów, chusteczki nawilżane, gąbki, jednorazowe golarki, dezodoranty oraz inne środki czystości i higieny osobistej, a także wodę. Prezentami dla pacjentów były też dwa telefony komórkowe z przedpłaconymi kartami, umożliwiające kontakt z rodzinami.

Władze miasta podały, że szczególnie w zbiórkę darów zaangażowały się gliwickie placówki edukacyjne - nauczyciele, uczniowie, rodzice. Rzeczy zebrane w niektórych z nich dowożono parokrotnie. Do siedziby organizacji trafiło tak wiele darów, że część z nich przekazano potrzebującymi z innych placówek - Domu Pomocy Społecznej "Nasz Dom", Ośrodka pod wezwaniem Świętego Józefa czy gliwickiego Hospicjum.

Część darów jeszcze nie została rozwieziona, część czeka na odbiór z miejsc zbiórek. Jeśli nadal będzie potrzeba, stowarzyszenie zamierza kontynuować akcję. Osoby, które chcą wesprzeć chorych w ten sposób, mogą kontaktować się z organizacją m.in. poprzez adres poczty elektronicznej: gio.kdg@gmail.com. 

Mateusz Babak

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum