Genetyczni paparazzi będą polować na DNA?

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia   • 19 sierpnia 2009 19:52

Zespołowi Dana Frumkina z firmy Nucleix (Tel Aviv) udało się sfabrykować próbki śliny i krwi zawierające dowolne DNA.

Genetyczni paparazzi będą polować na DNA?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niepotrzebny jest fizyczny dostęp do próbek tkanek danej osoby. Wystarczy mieć wgląd do umieszczonego w bazie danych profilu DNA, by stworzyć fałszywe DNA i np. zmylić śledztwo. – Każdy absolwent wydziału biologii jest w stanie dokonać fałszerstwa na miejscu przestępstwa – twierdzi Frumkin.

Założona przez naukowca firma Nucleix opracowała na użytek specjalistów od kryminalistyki test, za pomocą którego będzie można odróżnić fałszywe ślady od prawdziwych, o ile nie pojawi się lepsza technika fałszerstwa.

Cudze DNA można wykorzystać do wielu niezgodnych z prawem celów. Wystarczy zebrać próbkę złuszczonych komórek z używanego przez upatrzoną osobę jednorazowego kubeczka czy też z niedopałka papierosa, by sfabrykować dowód w dochodzeniu pokrewieństwa albo sfałszować badania dotyczące podatności na niektóre choroby.

Zdaniem  cytowanego przez "The New York Times" Gaila H. Javitta z Johns Hopkins University, możliwość fałszerstwa może zaowocować pojawieniem się "genetycznych paparazzi", polujących na próbki DNA np. celebrytów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze