Gdzie byłby dziś świat, gdyby władze Wuhan go posłuchały? Mija rok od śmierci lekarza Li Wenlianga

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2021 16:00

Tysiące chińskich internautów uczciło pamięć Li Wenlianga, lekarza z Wuhanu, który jako jeden z pierwszych próbował ostrzegać przed szerzącym się w mieście koronawirusem - za co został upomniany przez policję. Mężczyzna zmarł rok temu na Covid-19.

Gdzie byłby dziś świat, gdyby władze Wuhan go posłuchały? Mija rok od śmierci lekarza Li Wenlianga
Internauci z całego świata wspominają lekarza z Wuhan Li Wenlianga, który ostrzegał przed koronawirusem. Fot. Twitter

Na prywatnym profilu Li w sieci społecznościowej Weibo pojawiły się tysiące nowych komentarzy. ''Minął rok, doktorze Li, wspominamy cię" - napisał jeden z internautów.

"Będziemy o panu pamiętać wiecznie" - skomentował inny, opatrując swój komentarz ikonami płonących zniczy. Wielu określa lekarza jako bohatera i przypomina o jego poświęceniu w walce z pandemią.

Pod koniec grudnia 2019 roku Li usiłował ostrzec kolegów po fachu przed szerzącym się w Wuhanie wirusem, wywołującym groźne zapalenie płuc. Został za to pouczony przez miejscową policję, która zarzuciła mu "rozpowszechnianie plotek".

Li, który pracował jako okulista w Szpitalu Centralnym w Wuhanie, zakaził się koronawirusem od pacjentów i zmarł 6 lutego 2020 roku na Covid-19. Jego śmierć wywołała wśród internautów olbrzymie poruszenie i niespotykaną w Chinach falę apeli o wolność słowa.

"Gdyby rząd go posłuchał, czy nowy koronawirus mógłby dojść tam, gdzie jest teraz?" - zapytał jeden z internautów.

Krytycy zarzucali władzom Wuhanu, że w początkowej fazie epidemii blokowały informacje na temat nowego wirusa, co opóźniło wprowadzenie środków zaradczych i mogło przyczynić się do rozwoju pandemii.

Chińskie władze przyznały później, że Covid-19 obnażył niedociągnięcia i słabości w radzeniu sobie z epidemiami. Zapowiedziały też kroki na rzecz poprawy systemu wczesnego ostrzegania. Li został uznany za bohatera, a policja pośmiertnie wycofała udzieloną mu reprymendę.

Pekin odrzuca jednak oskarżenia o przyczynienie się do rozwoju pandemii. Podkreśla również, że w Chinach kontynentalnych koronawirus od wielu miesięcy jest zasadniczo pod kontrolą.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum