Gdzie będzie grób Ryszarda Kaczorowskiego?

Autor: PAP, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2010 15:30

Minister Michał Boni zapowiada pochowanie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej.

Według planu, 19 kwietnia (poniedziałek) o godz. 16 w Archikatedrze św. Jana odbędzie się nabożeństwo żałobne za duszę Prezydenta Kaczorowskiego. – Po mszy ciało zostanie przewiezione do i tam pochowane – poinformował minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Samolot z ciałem prezydenta Kaczorowskiego ma wylądować na lotnisku Okęcie 15 kwietnia. Trumna w asyście honorowej zostanie przewieziona do Belwederu, tam będzie wystawiona na widok publiczny.

Tymczasem kardynał Stanisław Dziwisz chce, by na Wawelu powstała krypta prezydencka. Prezydent Ryszard Kaczorowski miałby być pochowany obok Lecha i Marii Kaczyńskich.

O. Eustachy Rakoczy, paulin z Jasnej Góry, który jest zaprzyjaźniony z rodziną Kaczorowskich chce przekonać żonę tragicznie zmarłego prezydenta na uchodźstwie do pomysłu pochówku w krypcie prezydenckiej na Wawelu:

– Optowałem za tym, by pochowano prezydenta Kaczorowskiego w Polsce w świątyni Opatrzności Bożej. Powstał jednak pomysł, by był to Wawel i krypta prezydencka. Będę jeszcze dziś namawiał rodzinę. Wiem, że kardynał Dziwisz, jeśli taka będzie wola rodziny, zgodzi się na to.

Jerzy Bukowski, prezes Ogólnopolskiej Federacji Piłsudczyków, również zwolennik pochowania prezydenta Kaczorowskiego na Wawelu mówi, że taka krypta miałaby dla Polaków znaczenie symboliczne.

– Prezydent Lech Kaczyński zawsze podkreślał, jak bliska jest mu II RP i że jest jej kontynuatorem. Stąd bliskość z prezydentem Kaczorowskim. Obaj panowie bardzo dobrze się znali i reprezentowali podobne poglądy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum