Gdańsk: w ramach kampanii szkoły wspierają seniorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2017 17:19

"Każda szkoła wspiera seniora - łączymy pokolenia" - to tytuł kampanii, której celem jest aktywizacja i integracja pokoleniowa mieszkańców Gdańska. Ideą jest, aby szkoła wspierała chociaż jedną samotną lub niepełnosprawną osobę 60+ z najbliższej okolicy.

Gdańsk: w ramach kampanii szkoły wspierają seniorów
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Konsultant ds. komunikacji społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Gdańsku, Sylwia Ressel zachęca placówki edukacyjne do włączenia się w trwającą w tym roku akcję MOPR pod hasłem: "Każda szkoła wspiera seniora - łączymy pokolenia".

Wyjaśniła, że chodzi o to, aby instytucja edukacyjna wspierała na stałe chociaż jedną samotną, często schorowaną lub niepełnosprawną osobę 60+ z najbliższej okolicy. Ideą jest, aby szkoła, poprzez uczniów - wolontariuszy nie tylko pomagała seniorowi w pokonywaniu trudów codzienności, ale też włączyła go w życie szkoły i młodzieży.

- Zaprzyjaźniony senior uczestniczy więc w ważnych wydarzeniach, uroczystościach edukacyjnych, sportowych, otrzymuje możliwość włączenia się w życie dzieci i nastolatków - tłumaczy Ressel.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk podkreśla, że "Każda szkoła wspiera seniora - łączymy pokolenia" jest kolejną akcją w mieście, która ma nie tylko aktywizować i integrować społecznie mieszkańców, ale i bardzo wyraźnie zbliżać pokoleniowo. - Doświadczenie naszych gdańskich seniorów jest bezcenne. Korzystanie z niego zawsze jest przywilejem - podkreślił.

Ressel poinformowała, że w Gdańsku już kilka placówek, m.in. Zespół Szkół Zawodowych nr 9 oraz XXI Sportowe Liceum Ogólnokształcące opiekuje się seniorami ze swoich dzielnic. Zakres wsparcia ustala szkoła i senior, podopieczny MOPR. W ramach opieki uczniowie - wolontariusze odwiedzają seniora w domu, pomagają zrobić zakupy, towarzyszą w spacerach. Podopieczny senior zapraszany jest też na ważne imprezy, koncerty szkolne.

- Dzięki temu seniorzy zyskują możliwość uczestniczenia w życiu młodzieży, bycia na bieżąco w sprawach młodszego pokolenia. Mają z kim pośmiać się i zapominają o problemach związanych np. ze zdrowiem - przekonuje Ressel. Oceniła, że jest to też okazja, aby młodzież poznała seniorów, otworzyła się na ich problemy.

W Gdańsku działają też 33 kluby, z których może korzystać każda osoba starsza, zainteresowana aktywnością społeczną. Kluby organizują m.in. imprezy kulturalne, spotkania świąteczne, zajęcia sportowo-rehabilitacyjne, włączają się w organizację imprez lokalnych oraz spotykają się z członkami innych klubów.

W Gdańsku organizowanych jest wiele przedsięwzięć mających na celu aktywizację środowiska osób starszych. Realizowane są np. projekty: Bezpieczny senior, Senior seniorowi (bardziej aktywni wspierają swoich, często samotnych i niepełnosprawnych rówieśników z dzielnicy), zajęcia z zakresu obsługi komputera, wykłady na temat diety, ruchu, zdrowia, prawa.

Rok temu GUS podał, że w końcu 2014 r. w 38,5-milionowej Polsce, 8,5 mln osób miało 60 lat i więcej. Stanowiło to ponad 22 proc. całej populacji. Urząd szacuje, że w 2025 r. po sześćdziesiątce będzie ponad 10 mln osób, czyli prawie 28 proc. wszystkich, w 2035 r. już 11,4 mln (32 proc.), w 2050 r. - ich udział wzrośnie do ponad 40 proc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum