PAP/Rynek Zdrowia | 20-11-2017 18:22

Gdańsk: skrzywdzona w Polsce Mołdawianka przechodzi rehabilitację

34-letnia Mołdawianka, która w maju br. padła w Gdyni ofiarą gwałtu i uciekając przed oprawcami wyskoczyła z okna mieszkania na 4. piętrze doznając poważnych obrażeń, przechodzi kolejny etap rehabilitacji.

Uniwersyteckie Centrum Klinicznego w Gdańsku; FOT. UCK

Na leczenie i inną pomoc dla kobiety wydano dotąd 114 tys. zł. Zbiórkę funduszy na rzecz 34-latki, przeprowadziła na początku lipca br. Fundacja Gdańska. Zebrano 253 tys. zł. W poniedziałek (20 listopada) na konferencji prasowej zorganizowanej w gdańskim magistracie poinformowano o postępach w leczeniu kobiety, jej sytuacji prawnej oraz środkach wydanych do tej pory ze zgromadzonej sumy.

Chirurg z Kliniki Ortopedii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku, Marek Białko powiedział, że kobieta doznała kilkunastu złamań, m.in. w obrębie miednicy, a obrażenia były tak poważne, że wymagały przeprowadzenia kilku operacji. Po zabiegach operacyjnych Mołdawianka przez sześć tygodni poddawana była intensywnej rehabilitacji, także w UCK.

Jak poinformowano też na konferencji, w październiku Mołdawianka opuściła szpital i zamieszkała w wynajętym specjalnie dla niej - także dzięki środkom zebranym przez Fundację - mieszkaniu. Kobieta kontynuuje rehabilitację poza szpitalem, zdaniem lekarzy potrwa ona przynajmniej kilka miesięcy. W tej chwili 34-latka porusza się o kulach.

Według lekarzy kobieta nigdy nie odzyska dawnej sprawności. - Przy tak rozległych obrażeniach i złamaniach wielomiejscowych, rzadkością jest powrót do pełnej sprawności. Na pewno w tym przypadku zostaną trwałe następstwa w postaci ograniczeń ruchomości stawów itp. Być może w przyszłości pacjentka będzie wymagała jeszcze kolejnych operacji - wyjaśnił Białko.

- Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażowali, którzy pokazali, że Gdańsk jest solidarny. Przede wszystkim zwracam się do gdańszczanek i gdańszczan. Bez waszego udziału, bez waszego ogromnego pospolitego ruszenia, nie byłoby szansy na to, aby tak krótkim czasie doprowadzić zarówno do zabiegów, jak i poprowadzenia pełnej rehabilitacji - powiedział wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk.