Gdańsk: rusza kolejna odsłona akcji #GdańskPomaga

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2020 08:00

W Gdańsku rusza się kolejna odsłona akcji #GdańskPomaga. Poszukiwani są m.in. wolontariusze, którzy pomogą w dostarczaniu zakupów, paczek żywnościowych do potrzebujących. Otwarty został punkt, w którym działać będzie sztab koordynujący pracę organizacji, instytucji i osób niosących wsparcie.

Gdańsk: rusza kolejna odsłona akcji #GdańskPomaga
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Akcja #GdańskPomaga służy pomocy osobom i instytucjom, którym epidemia utrudnia lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Projekt ma na celu wsparcie lokalnych szpitali, domów pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, miejskich służb, wolontariuszy oraz innych lokalnych jednostek borykających się z brakiem odpowiedniego sprzętu, środków ochrony osobistej czy funduszy na dalsze sprawne przeciwdziałanie pandemii.

O szczegółach kolejnej odsłony akcji opowiedzieli  podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Małgorzata Niemkiewicz oraz Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej.

- Wiosną, w okresie pierwszej fali epidemii, wsparcie polegało na zaopatrzeniu służb medycznych, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w środki ochrony osobistej. Ale tych form wsparcia jest więcej. To również pomoc w sprzątaniu grobów, pomoc dla lokalnych przedsiębiorców. Dziękuję wszystkim, którzy w tych niepewnych czasach umieją podzielić się tym, co mają - pieniędzmi, usługami, umiejętnościami, a także czasem - powiedziała Dulkiewicz.

Dulkiewicz przypomniała, że działa również Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. To rządowa inicjatywa, której głównym celem jest wsparcie osób starszych w trudnych czasach pandemii. W pomoc w ramach korpusu zaangażowało się już łącznie ponad 10 tys. osób z około 130 organizacji młodzieżowych z całej Polski. Pomagają oni nie tylko w codziennych sprawunkach, ale także w adaptacji do cyfrowego świata.

- Dzisiaj ta akcja polega na tym, że jest tylko jedna ogólnopolska infolinia, na którą mogą zgłaszać się seniorzy, którzy i tak są przekierowywani do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Jest jeszcze coś, o czym pan premier Mateusz Morawiecki nie wspomina - osoby starsze i tak muszą pokryć koszty zakupów. My natomiast staramy się znajdować te osoby, które z powodu sytuacji materialnej nie mogą sobie pozwolić na usługi medyczne, wsparcie, wyżywienie i staramy się im bezpłatnie pomóc - mówiła prezydent Gdańska.

Dyrektor MOPR w Gdańsku Małgorzata Niemkiewicz, podkreśliła, że podczas wiosennej edycji akcji #GdańskPomaga, potrzebującym mieszkańcom miasta rozdano kilka tysięcy paczek z darami. - Teraz przygotowujemy się do poszerzenia akcji, bowiem program przygotowany przez rząd obejmuje nie tylko podopiecznych gdańskiego MOPR. Będziemy też służyć wsparciem tym osobom, które dotąd z niego nie korzystały - powiedziała.

Wyjaśniła, że do jesiennej edycji akcji, zaproszone zostaną organizacje pozarządowe. 

Na stronie internetowej www.gdanskpomaga.pl mogą zgłosić się zarówno ci, którzy potrzebują wsparcia, jak i osoby, które są gotowe do pomocy. Po wypełnieniu krótkiego formularza i jego zatwierdzeniu oferta będzie widoczna na tablicy ogłoszeń dla wszystkich. Można też zadzwonić pod numer telefonu: 502-218-337.

Na portalu jest możliwość wpłaty darowizny na rzecz różnych instytucji, w tym szpitali i domów pomocy społecznej, zaangażowanych w zwalczanie koronawirusa.

#GdańskPomaga to wspólna inicjatywa Miasta Gdańsk, Fundacji Gdańskiej, Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A., Stadionu Energa Gdańsk oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. 

Anna Machińska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum