Gdańsk: poseł chce zamknięcia wystawy "The Human Body"

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2013 17:32

Andrzej Jaworski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że wystawa "The Human Body", którą można oglądać w Gdańsku, narusza godność zmarłych. Chce, żeby ją zamknąć. Napisał w tej sprawie formalny wniosek do prezydenta Gdańska.

Gdańsk: poseł chce zamknięcia wystawy "The Human Body"

Wystawa "The Human Body" została otwarta w czwartek (2 maja) w Garnizonie Kultury w Gdańsku. Można na niej zobaczyć wypreparowane organy ludzkie i kompletne ciała. Organizatorzy nazywają wystawę "podręcznikiem ludzkiej anatomii".

Jednak zdaniem posła PiS sposób wykorzystania zwłok - tj. wystawienie na widok publiczny w celach zarobkowych - w drastyczny sposób narusza godność zmarłych. Polityk tłumaczy także, że eksponatami wystawy będą wypreparowane ludzie zwłoki pozyskane w Chińskiej Republice Ludowej.

W związku z tym poseł zwrócił się do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza o wydanie zakazu organizacji ekspozycji.

Organizatorzy wystawy tłumaczą też, że wystawa nie ma charakteru artystycznego, lecz edukacyjny, oraz że w sposób jawny i transparentny informują o źródle pochodzenia ludzkich ciał będących eksponatami wystawy.

Prezydent Gdańska nie będzie podejmował żadnych kroków w celu odwołania lub przerwania wystawy "The Human Body" - poinformowała jego kancelaria.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum