Gdańsk: pieniądze z aukcji prac studentów ASP pomogą dzieciom z autyzmem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2017 11:25

Na zaplanowanej na sobotę (21 stycznia) w Gdańsku aukcji zostanie wystawionych ponad 40 prac, wykonanych głównie przez studentów miejscowej Akademii Sztuk Pięknych. Dochód z licytacji będzie przeznaczony na zakup pomocy dydaktycznych i terapeutycznych dla dzieci z autyzmem.

Gdańsk: pieniądze z aukcji prac studentów ASP pomogą dzieciom z autyzmem
Organizatorem aukcji jest Uczelniana Rada Samorządu Studentów ASP w Gdańsku. Fot. Fotolia

Organizatorem aukcji jest Uczelniana Rada Samorządu Studentów ASP w Gdańsku. Przewodnicząca Rady Julia Podsiadło powiedziała, że na aukcji zostaną wystawione 42 prace - głównie oleje, grafiki, rzeźby i ceramikę, przygotowane przede wszystkim przez studentów różnych roczników, ale też przez absolwentów i wykładowców gdańskiej uczelni plastycznej.

- Wystawimy też specjalną pracę przygotowaną przez dzieci z ośrodka, do którego trafi cały dochód z aukcji - wyjaśniła Podsiadło, dodając, że beneficjentami będą podopieczni fundacji - Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku.

Prace, które zostaną wystawione na aukcji, można obejrzeć w internecie pod adresem www.issuu.com/urssaspgdansk/docs/katalog_aukcja_noworoczna.compresse.

Licytacja rozpocznie się w sobotę  w południe w należącej do ASP zabytkowej Wielkiej Zbrojowni. W dniu aukcji w Zbrojowni działać też będą stoiska, na których można będzie kupić - już po ustalonych z góry cenach - inne prace studentów gdańskiej ASP. Także dochód z ich sprzedaży zasili konto IWRD.

Jak powiedziała Małgorzata Wokacz-Zaborowska z Fundacji IWRD, zgromadzone fundusze będą przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych i terapeutycznych dla dzieci - podopiecznych instytutu. Rodzaj zakupionych pomocy będzie zależał od wyskości zgromadzonych środków.

Instytut zajmuje się dziećmi z autyzmem i zespołem Aspergera. Prowadzi w Gdańsku przedszkole integracyjne dla 22 dzieci z autyzmem, poradnię, pod której opieką znajduje się kilkadziesiąt rodzin, oraz Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Wokacz-Zaborowska wyjaśniła, że IWRD jest pierwszą w Europie placówką, która stosuje metody zaproponowane przez Princeton Child Development Institute w USA.

- To terapia behawioralna. W jej ramach definiuje się obszary deficytowe dzieci i do tego dostosowuje się bardzo indywidualny program terapii i nauczania. Jest to nauka drobnych umiejętności, która potem rozbudowywana jest o kolejne obszary - wyjaśniła, dodając, że w całym procesie terapii partnerami dzieci są nie tylko nauczyciele, lecz także rodzice.

Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego ASP organizuje aukcje już od ośmiu lat (tegoroczna jest dziewiątą z kolei). Za każdym razem dochód ze sprzedanych prac studentów, absolwentów i wykładowców ASP jest przekazywany potrzebującym dzieciom. Co roku pieniądze trafiają do innej placówki czy organizacji. Dotychczas studenci wsparli m.in. małych pacjentów Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum