Gdańsk: "nikt nie zrobił tyle dla dzieci z autyzmem w Polsce, co Piasecka-Johnson"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2013 16:09

Nikt nie zrobił tyle dla dzieci z autyzmem w Polsce, co Barbara Piasecka-Johnson - powiedziała dyrektor Instytutu Wspomagania i Rozwoju Dziecka w Gdańsku Anna Budzińska. Instytut jest wzorcową placówką leczącą dzieci autystyczne, ufundowaną przez Piasecką-Johnson.

Gdańsk: "nikt nie zrobił tyle dla dzieci z autyzmem w Polsce, co Piasecka-Johnson"

Instytut Wspomagania i Rozwoju Dziecka prowadzi otwarte w październiku 2010 r. w Gdańsku przedszkole specjalne dla dzieci z autyzmem. Fundatorem budowy placówki o powierzchni ponad dwóch tys. m kwadratowych była Barbara Piasecka-Johnson i fundacja jej imienia. Działkę przekazało miasto. Koszt inwestycji wyniósł ponad osiem milionów złotych.

- Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani Piaseckiej-Johnson powstała jedna z najlepszych placówek na świecie, zajmująca się dziećmi autystycznymi. Wcześniej nie było to możliwe, ponieważ terapia ta jest bardzo droga, brakowało też dobrze wyszkolonych opiekunów i terapeutów - powiedziała Budzińska.

Fundacja im. Barbary Piaseckiej-Johnson finansuje też w większości wydatki związane z funkcjonowaniem gdańskiego ośrodka.

Placówka w Gdańsku jest pierwszą w Europie repliką amerykańskiego Princeton Child Development Institute (druga działa w Istambule). W USA funkcjonują trzy ośrodki.

- Jeszcze 20 lat temu wiedza w Polsce o autyzmie była znikoma. Dziś instytut prowadzi działalność na skalę europejską i światową. Grafik udziału w spotkaniach, wykładach i konferencjach w wielu krajach mamy już zapisany do końca 2014 r. - dodała Budzińska.

Obecnie w gdańskiej placówce pod opieką terapeutów znajduje się 20 dzieci cierpiących na autyzm. Do każdego podopiecznego przypisany jest jeden terapeuta. Dzieci są w wieku od 2,5 do 8 lat. Ponadto, pod opieką instytutu znajduje się także ok. 400 rodzin z całego kraju. Instytut prowadzi również szkolenia dla nauczycieli i studentów z zakresu terapii dzieci autystycznych. Wydaje w tym zakresie publikacje naukowe.

Barbara Piasecka-Johnson zmarła w wieku 76 lat. Jej pogrzeb ma odbyć się 15 kwietnia we Wrocławiu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum