Gdańsk: Owsiak uhonorowany Gryfem Pomorskim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2009 15:16

Jerzy Owsiak odebrał w poniedziałek (1 czerwca) w Gdańsku

Plakietka „Gryf Pomorski” jest nagrodą przyznawaną od 2005 r. przez marszałka województwa pomorskiego za wybitne zasługi dla województwa.

Dzięki dofinansowaniu WOŚP udało się wyposażyć m.in. Klinikę Kardiochirurgii i Chirurgii Dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku w wysokospecjalistyczny sprzęt. Wyremontowany oddział chirurgii dziecięcej wraz z oddziałem kardiochirurgii posiada 38 łóżek. Oddział spełnia wymagania organizacyjne, lokalowe i sprzętowe stawiane podobnym oddziałom w Unii Europejskiej i umożliwia wysokospecjalistyczne leczenie chirurgiczne noworodków i dzieci na wzór wiodących ośrodków, takich jak Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku, dr Piotr Czauderna poinformował, że z Fundacji WOŚP klinika otrzymała „praktycznie całe wyposażenie oddziału pooperacyjnego umożliwiające leczenie najciężej chorych dzieci, czyli m.in. respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne”.

– To jest pomoc fundacji rzędu kilku milionów złotych w ciągu dwóch lat. Oddział Kardiochirurgii funkcjonujący w ramach kliniki otrzymał imię WOŚP.

Rocznie klinika wykonuje ponad dwa tysiące zabiegów. Przyjmuje 2,5 tys. pacjentów.

Piotr Czauderna nie ukrywa, że teraz w fundacji klinika będzie ubiegała się o sprzęt na oddział onkologii dziecięcej zabiegowej. Marszałek Jan Kozłowski, wręczając „Gryfa”, podziękował Owsiakowi za pomoc, dzięki której dzieci w Gdańsku leczone są w najlepszych warunkach i najlepszym sprzętem.

Jerzy Owsiak urodził się w Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku, któremu fundacja przekazuje sprzęt. Powiedział, że do Gdańska fundacja przekazała sprzęt wartości 10 mln zł.

– Ale to nie oznacza, że Gdańsk otrzymuje tyle sprzętu tylko dlatego, że tu się urodziłem.

Plakietkę „Gryfa Pomorskiego” w poprzednich latach otrzymali m.in. były metropolita gdański, abp Tadeusz Gocłowski, prof. Leszek Balcerowicz i prof. Krzysztof Penderecki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum