×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gdańsk: 60-lecie Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia29 listopada 2013 22:00

O 92-letnim dziś profesorze Antonim Hlavatym, nestorze pomorskiej i polskiej ortopedii mówią ci którzy z nim pracowali oraz jego uczniowie - wybitny lekarz, wspaniały człowiek, charyzmatyczny szef. W piątek (29 listopada), w czasie uroczystości zorganizowanej z okazji 60-lecia Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, prof. Antoni Hlavaty został uhonorowany medalem "Zasłużony dla polskiej ortopedii".

Gdańsk: 60-lecie Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Prof. Hlavaty urodził się w 1920 roku w Kołomyi w dawnym województwie stanisławowskim. Studia medyczne rozpoczął w 1943 roku we Lwowie, a ukończył je na Uniwersytecie Poznańskim w 1949 roku. W tym samym roku rozpoczął pracę w Klinice Ortopedycznej Akademii Medycznej . Tu zrobił doktorat, habilitował się, otrzymał tytuł profesora. W latach 1967 - 1990 sprawował obowiązki kierownika gdańskiej kliniki.

Pierwszy oddział przyszłej kliniki ortopedycznej powstał już w lipcu 1945 roku w Akademii Lekarskiej w Gdańsku i przeznaczony był dla dzieci. Urządzono go w pomieszczeniach po byłym oddziale neurochirurgicznym niemieckiej Staatliche Akademie für Praktische Medizin gdzie dziś mieści się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Kierował nim dr Alojzy Maciejewski - przyszły profesor i pierwszy szef powołanej w 1953 roku Katedry i Kliniki Ortopedii AMG.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze