Gdańscy seniorzy dostaną pieniądze na realizację swoich pasji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2014 16:32

W Gdańsku wystarczy zebrać co najmniej pięciu seniorów i mieć dobry pomysł, by dostać nawet 500 zł na jego realizację. Pieniądze można otrzymać z Gdańskiego Funduszu Senioralnego przeznaczonego dla osób po sześćdziesiątce. Pierwsza edycja programu właśnie ruszyła.

Projekt realizuje Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Jak powiedziała PAP Barbara Toczyńska-Kijewska koordynująca przedsięwzięcie, na fundusze mogą liczyć wszyscy seniorzy w wieku 60+, którzy mają ochotę aktywnie i kreatywnie spędzać wolny czas, realizując swoje dotychczasowe pasje albo poszukując nowych.

Koordynatorka dodała, że w ub.r., gdy Centrum - w ramach pilotażu programu, przyznało kilka grantów, pewna grupa seniorów otrzymała dofinansowanie na wydanie własnego folderu-przewodnika po swojej dzielnicy. - Byli to mieszkańcy Dolnego Miasta, sami zrobili zdjęcia ciekawych miejsc, napisali teksty i zadbali o wydanie książeczki - wyjaśniła Toczyńska-Kijewska.

Dodała, że inna grupa biorąca udział w pilotażu, postanowiła z kolei zadbać o uboższe dzieci z gdańskiej dzielnicy Siedlce.

- Zebrali się, razem zrobili zakupy, popakowali prezenty i rozdali je na zorganizowanym przez siebie świątecznym spotkaniu dla dzieci - opisywała koordynatorka. Jak dodała, grupa ta także w tym roku chce wziąć udział w programie. - Chcą zabrać ubogie dzieci na wspólną - międzypokoleniową - wycieczkę - poinformowała.

- Mieliśmy już też pytanie od grupy pań ze Śródmieścia, które wpadły na pomysł szycia ubranek dla dzieci z hospicjum. Panie pytały, czy - w ramach naszego programu - mogłyby liczyć na pieniądze na zakup materiałów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki projekt zgłosić - powiedziała Toczyńska-Kijewska.

Wyjaśniła, że Fundusz nie jest jedynym projektem przygotowanym przez Centrum Wolontariatu z myślą o starszym pokoleniu gdańszczan. - Pełnimy też rolę pośrednika w organizacji wolontariatu senioralnego. Zapraszamy wszystkie starsze osoby, które chciałyby zaangażować się w działalność społeczną: po poznaniu umiejętności i priorytetów, skierujemy seniorów do najodpowiedniejszych dla nich organizacji - wskazała Toczyńska-Kijewska.

W ramach tegorocznej edycji Gdańskiego Funduszu Senioralnego przyznanych zostanie około 45 grantów o maksymalnej wysokości 500 zł. Organizatorzy podzielili projekt na dwa etapy: pierwszy zostanie rozstrzygnięty w najbliższych tygodniach, a drugi - jesienią.

Wnioski z opisami projektów, pretendujących do pierwszego etapu programu, można składać do 18 czerwca w Regionalnym Centrum Wolontariatu przy ul. Dmowskiego 10 BC. Regulamin programu i inne szczegóły dotyczące projektu znajdują się na stronie internetowej http://kiwi.org.pl/event/details/1163.

Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz z pieniędzy przekazanych przez gdański samorząd.

Czytaj też. O polityce senioralnej, czyli czas dojrzeć do zmian

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum