Galapagos: "zarażający" komar zagraża popularności rajskich wysp

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2009 10:52

Komar gatunku Culex quinquefasciatus może negatywnie wpłynąć na ruch turystyczny na Galapagos, czyli tzw. rajskich wyspach. Owad ten pośredniczy w przenoszeniu różnych chorób, m.in. ptasiej malarii, ptasiej ospy i gorączki Zachodniego Nilu.


W końcu XIX w. jego inwazja na Hawaje okazała się zgubna dla ptasich mieszkańców tych wysp. Obecnością chorób przenoszonych przez te komary tłumaczy się wymarcie wielu tamtejszych gatunków, choćby ptaków zwanych hawajkami (z dawniej obecnych tam 42 gatunków i podgatunków zostało tylko 19).

Teraz C. quinquefasciatus grozi Galapagos – wyspom, słynnym z bogactwa przyrody. Tylko tam można jeszcze spotkać kilka gatunków legwanów, żółwie słoniowe, lawinowe jaszczurki czy gekony galapagoskie. Na 89 gatunków gniazdujących tam ptaków, aż 76 – np. zięby Darwina, pingwiny równikowe czy nielotne kormorany galapagoskie – nie występuje w innych miejscach kuli ziemskiej.

Dotąd uważano, że przedostanie się komarów C. quinquefasciatus na Galapagos było jednym, odosobnionym wydarzeniem w połowie lat 80. Obecnie jednak naukowcy z Uniwersytetu Leeds, Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (ZSL), Uniwersytetu Guayaquil, Parku Narodowego Galapagos oraz Fundacji Karola Darwina wykazali, że owad ten jest regularnie "podrzucany" na wyspy ze stałego lądu.

Poza tym "napływowe" osobniki krzyżują się z populacjami miejscowymi. Okazuje się też, że ten niewielki pasażer na gapę przedostaje się z wyspy na wyspę na łodziach służących do przewożenia turystów. Oznacza to duże prawdopodobieństwo pojawienia się na całym archipelagu chorób przenoszonych przez komary.

– Nasze badania świadczą o tym, iż wszystko jest gotowe, by na Galapagos wydarzyła się tragedia podobna, do tej na Hawajach. Jeśli szybko i skutecznie nie zostaną podjęte jakieś działania, kwestią czasu będzie to, kiedy przyroda z Galapagos podzieli los hawajskich ptaków – podkreślił jeden z autorów badania, Andrew Cunningham z ZSL.

Badacz zwrócił uwagę, że rząd Ekwadoru (na którego terenie znajdują się Galapagos) wprowadził ostatnio wymóg, aby wszystkie samoloty lecące na Galapagos pryskano środkiem owadobójczym. Na razie nie oceniono skuteczności tego zabiegu, a podobnymi środkami ostrożności mają jeszcze zostać objęte statki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum