×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

GUS: urodziło się więcej dzieci. Rafalska - to dla mnie najlepszy prezent pod choinkę

Autor: Paweł Żebrowski - PAP/Rynek Zdrowia20 grudnia 2017 19:31Aktualizacja: 20 grudnia 2017 23:10

Niemal o 21,5 tys. więcej dzieci urodziło się od stycznia do października 2017 roku w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku - wskazują wstępne dane GUS. To najlepszy prezent pod moją świąteczną choinkę - skomentowała szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska.

GUS: urodziło się więcej dzieci. Rafalska - to dla mnie najlepszy prezent pod choinkę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ze wstępnych danych GUS wynika, że od stycznia do października 2017 r. urodziło się 341,1 tys. dzieci; w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 319 tys. 603 urodzeń. GUS podał ponadto, że w październiku urodziło się 35 tys. dzieci, czyli prawie o 3 tys. więcej niż w analogicznym miesiącu 2016 r.

- Te dane to najlepszy prezent pod moją świąteczną choinkę - mówiła Rafalska, odnosząc się do najnowszych informacji GUS. Przyznała, że miała obawy, czy ostatnie miesiące 2017 roku będą lepsze w kwestii urodzeń niż końcówka 2016 r.

Pochwaliła się w rozmowie z PAP, że także jej rodzina przyczyniła się do wzrostu urodzeń w Polsce. - Do tej statystyki w grudniu dołączyła moja wnuczka. Mamy osobisty wkład - powiedziała minister.

Rafalska przewiduje, że w tym roku uda się przekroczyć barierę 400 tys. urodzeń rocznie. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zwróciła uwagę, że dawno już nieaktualne są prognozy GUS z 2014 r., zgodnie z którymi w Polsce w 2017 r. miało się urodzić 346 tys. dzieci. Podkreśliła, że prawie w każdym z miesiącu w 2017 r. urodziło się więcej dzieci w porównaniu do miesięcy 2016 r. - Można tu mówić o tendencji - oceniła.

Według niej liczba urodzeń w 2018 r. może jeszcze wzrosnąć. Zaznaczyła jednak, że muszą być zachowane pewne warunki. - Nie chodzi tylko wypłatę o świadczenia 500 plus, do którego się pewnie trochę przyzwyczailiśmy - powiedziała szefowa MRPiPS. Dodała, że ważna w tej kwestii będzie m.in. sytuacja na rynku pracy - wzrost pensji i stabilizacja zatrudnienia. - Gdyby w kolejnym roku urodziło się 20, 30 tys. dzieci więcej, to byłby znakomity rezultat. Myślę, że jest to możliwe - powiedziała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze