×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

GUS: przyrost naturalny w Polsce pozostaje ujemny

Autor: oprac. KM • Źródło: GUS, Rynek Zdrowia17 listopada 2021 16:10

Mniej żywych urodzeń, więcej zgonów - to najnowsza statystyka Głównego Urzędu Statystycznego dotycząca ludności Polski. Liczba ludności Polski zmniejszyła się o prawie 200 tys. r/r.

GUS: przyrost naturalny w Polsce pozostaje ujemny
Współczynnik urodzeń obniżył się w skali roku. Fot. Shutterstock
  • Główny Urząd Statystyczny opublikował we wrześniu raport "Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju – I-III kwartał 2021 r."
  • W raporcie znalazła się m.in. informacja o zgonach i żywych urodzeniach
  • Dane jasno ukazują tendencję spadkową, jeśli chodzi o przyrost naturalny w Polsce

W najnowszym raporcie GUS dotyczącym sytuacji społeczno-gospodarczej kraju pod uwagę zostały wzięte trzy kwartały bieżącego roku.

Sytuacja demograficzna Polski naznaczona pandemią COVID-19

Jak podkreślają autorzy raportu, od stycznia do września pandemia COVID-19 wciąż miała wpływ na demografię w Polsce. Zgodnie z bieżącą statystyką końcem września 2021 r. liczba ludności Polski była mniejsza niż w końcówce ubiegłego roku oraz r/r. Trzy kwartały brane pod uwagę w raporcie przyniosły mniej urodzeń w porównaniu do poprzedniego roku, jednak znacząco wzrosła liczba zgonów.

Liczba urodzeń była niższa niż zgonów, dlatego przyrost naturalny pozostał na minusie. Z kolei dodatnie, według szacunków, było saldo migracji zagranicznych na pobyt stały, czyli podobnie r/r.

Demografia Polski w liczbach. Mniej dzieci, więcej zgonów

Wstępne dane pokazały, że końcem września 2021 r. w Polsce było ok. 38,151 mln osób. W związku z tym odnotowano spadek o ok. 0,2 mln r/r i 0,114 mln w porównaniu z końcem 2020 roku. Przez minione trzy kwartały tempo ubytku rzeczywistego wyniosło ok. -0,3 procent. W analogicznym okresie ubiegłego roku wartość ta oscylowała wokół -0,08 procent.

W trzech dotychczasowych kwartałach 2021 roku zarejestrowano ok. 253 tys. żywych urodzeń, co stanowi o ok. 21 tys. mniejszy wynik niż przed rokiem. Współczynnik urodzeń obniżył się w skali roku o 0,7 pkt do 8,8 promila.

W omawianym okresie zmarło ok. 372 tys. osób, czyli o ok. 61 tys. więcej niż przed rokiem. O 2,2 pkt - do 13 promili - wzrósł zatem współczynnik zgonów.

Tysiąc zgonów wśród najmłodszych dzieci

Różnica między urodzeniami żywymi i zgonami ogółem wyniosła ok. 119 tys. w porównaniu do -36,9 tys. między styczniem a wrześniem 2020 roku. Ponadto, zgodnie z szacunkami na każde 10 tys. ludności ubyło 41 osób. Stanowi to zwyżkę o 21 osób r/r.

Wśród zgonów niemowląt odnotowano podobne wartości r/r. Zmarło ok. 1 tys. dzieci przed 1. rokiem życia. Współczynnik odnoszący się do liczby zgonów niemowląt na 1000 urodzeń żywych wyniósł 3,8 promila i był o 0,3 pkt wyższy niż rok wcześniej.

Zobacz też: Światowy Dzień Wcześniaka. Prof. Helwich: przez RSV choruje trzy razy więcej dzieci

W tym roku mniej przypadków ospy. To efekt obostrzeń covidowych

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze