GIS: sinice i bakterie w czterech kąpieliskach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2019 11:42

Z powodu zakwitu sinic zamknięte są dwa nadmorskie kąpieliska w Karwi w woj. pomorskim - poinformował w piątek (9 sierpnia) rano Główny Inspektorat Sanitarny. W woj. zachodniopomorskim kąpiel jest zabroniona w dwóch kąpieliskach śródlądowych.

GIS: sinice i bakterie w czterech kąpieliskach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z powodu zakwitu sinic zamknięto kąpieliska: Karwia wejście nr 45 i Karwia wejście nr 43 - podał na stronie internetowej GIS. W woj. zachodniopomorskim wszystkie kąpieliska nadmorskie są otwarte.

Kąpiel zabroniona jest natomiast w woj. zachodniopomorskim w dwóch kąpieliskach śródlądowych: w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim, gdzie nastąpił zakwit sinic, i Wodna Dolina w Koszalinie, z powodu wykrycia w wodzie zbyt dużej ilości bakterii (enterokoków).

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. We wszystkich zamkniętych kąpieliskach wywieszana jest czerwona flaga. Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach w każdej chwili może się zmienić. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą.

Mapa z aktualnymi informacjami o stanie kąpielisk znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w razie obfitego zakwitu sinic zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia wody z sinicami mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego: biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Marcin Szywała (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum