GIS przypomina o zasadach higieny podczas pielgrzymki do Rzymu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2014 16:13

Zasady przygotowania prowiantu na drogę, informacje, z jakich źródeł wody korzystać w Rzymie - takie m.in. wskazówki zawiera ulotka przygotowana przez GIS dla pielgrzymów z Polski udających się pod koniec kwietnia na uroczystość kanonizacji Jana Pawła II.

W ulotce opublikowanej w poniedziałek (14 kwietnia) na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, znalazły się rady dla pielgrzymów udających się do Rzymu. Ulotkę można pobrać ze strony i wydrukować.

Zasady podzielono na te dotyczące higieny osobistej, odpowiedniego ubrania i butów, jedzenia, przygotowania do podróży.

GIS przypomina m.in. o każdorazowym myciu rąk przed posiłkiem i po każdym skorzystaniu z toalety. "Na terenie miasta jest wiele ujęć bieżącej wody, w której można umyć ręce" - czytamy w ulotce.

Według zaleceń pielgrzymi powinni zabrać ze sobą ubrania z "oddychających" materiałów oraz wygodne obuwie - "najodpowiedniejsze jest obuwie sportowe lub sandały na grubej podeszwie". Zgodnie z poradami najlepiej ubierać się na tzw. cebulkę, chronić głowę przed słońcem, a twarz, ramiona i dekolt smarować kremem z wysokim filtrem.

Osoby z chorobami przewlekłymi i po zabiegach chirurgicznych powinny przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem, a ci, którzy zażywają leki, powinni zabrać je ze sobą.

GIS podkreśla, że należy unikać picia wody i innych napojów ze wspólnej butelki. Inspektorat przestrzega też przed spożywaniem lodów i ciastek z kremem. Do przygotowania prowiantu nie należy używać łatwo psujących się produktów.

GIS radzi ponadto, aby pić duże ilości wody mineralnej - co najmniej dwa litry dziennie, a wodę do picia pobierać wyłącznie z ujęć, które mają napisy o tym, że woda nadaje się do picia: "Aqua potabile", czyli "woda zdatna do picia".

W ulotce przypomniano, że przed wyjazdem należy pobrać z właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), która w przypadku nagłego zachorowania upoważnia do korzystania z powszechnego systemu opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Ulotka zawiera też numery telefonów do ambasad RP przy Stolicy Apostolskiej oraz w Rzymie, a także do Duszpasterstwa Pielgrzymów Polskich w Rzymie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum