GIS ostrzega: salmonella na skorupkach jajek

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia09 lipca 2021 08:13

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: salmonella na skorupkach jajek. GIS przypomina, że spożycie takich jajek bez właściwej obróbki termicznej, ale też przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.

 

GIS ostrzega: salmonella na skorupkach jajek

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w sprawie obecności pałeczek Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek jaj.

- Spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej lub możliwe przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy – ostrzega GIS.

O jaki produkt chodzi?

  • Produkt – Świeże jaja, klasa A, kategoria wagowa L-Duże, 10 szt.
  • Najlepiej spożyć przed: 20.07.2021
  • Kod na skorupkach jaj: 3PL 30221328
  • Producent: INVEST MICHEL Sp. j., Kobierne 44A, 05-311 Dębe Wielkie nr zakładu pakowania jaj PL 14125903 WE

Jak informuje GIS zakład pakowania jaj Invest Michel natychmiast po otrzymaniu informacji od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mińsku Mazowieckim o przypadku stwierdzenia obecności pałeczek  Salmonella  Enteritidis w próbce jaj „podjął niezbędne działania związane z wycofaniem danej partii z obrotu oraz poinformował fermę, z której pochodziły jaja”.

- Zespół HACCP firmy dokonał kontroli wewnętrznej zakładu. Zapisy produkcyjne oraz rejestry mycia i dezynfekcji zakładu nie wykazały nieprawidłowości. Badania powierzchni maszyn produkcyjnych i pomieszczeń magazynowych wykonane przez podmiot nie wykazały obecności pałeczek Salmonella – dodają przedstawiciele GIS.

Poza tym w trakcie kontroli ustalono odbiorców kwestionowanej partii jaj. - Firma podjęła działania związane z wycofaniem tej partii z obrotu. Zweryfikowano także dokumentację zakładową związaną z tą partią. Trwa dalsze postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie – czytamy w komunikacie Inspektoratu.

Jak informuje GIS „konsumenci, którzy zakupili produkt z kwestionowanej partii produkcyjnej, proszeni są przez firmę o kontakt z Zakładem pakowania (tel. 606 990 211). Wszystkim Klientom, którzy zwrócą produkt lub jego część wraz z opakowaniem (konieczne do identyfikacji partii produktu) zostanie zwrócony produkt pełnowartościowy lub koszt nabycia produktu”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum