GIS o pigułce gwałtu: nie czekaj i nie bój się prosić o pomoc

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: GIS/Rynek Zdrowia   • 18 sierpnia 2017 20:00

Nie bój się prosić o pomoc, jeżeli podejrzewasz, że ktoś użył wobec ciebie pigułki gwałtu, nie czekaj; jeśli twój napój wzbudza u Ciebie podejrzenia, sięgnij po nowy lub zbadaj go drinktestem - apeluje Główny Inspektorat Sanitarny.

GIS o pigułce gwałtu: nie czekaj i nie bój się prosić o pomoc
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przypomina GIS, pigułka gwałtu, czyli substancja GHB (kwas gamma-hydroksymasłowy) to substancja chemiczna, dobrze rozpuszczalna w płynach: wodzie, drinkach, piwie czy sokach. Jest bezbarwna, nie ma zapachu ani smaku. Jej działanie można już zaobserwować po 15 minutach od zażycia, a duże dawki tej substancji mogą powodować amnezję i utratę pamięci.

Po zażyciu GHB pojawiają się odczucia podobne do tych po wypiciu alkoholu tj.: obniżona sprawność organizmu, bełkotliwa i niewyraźna mowa, zaburzona równowaga ciała, niepewne ruchy.

Uwaga: Po upływie 8-12 godzin GHB staje się zupełnie niewykrywalne. Dlatego wykrycie tej substancji we krwi często jest bardzo trudne lub niemożliwe. Osoby, które zostały pokrzywdzone przy jej pomocy, często zdają sobie z tego sprawę kiedy jest już za późno na jej wykrycie.

GIS przestrzega:
- nie przyjmuj napojów oraz jedzenia od nieznanych Ci osób;
- na imprezy i do klubów staraj się chodzić w towarzystwie znanych Ci osób;
- zawsze pilnuj swojego napoju, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę;
- jeśli po wypiciu napoju poczujesz się dziwnie, szukaj pomocy u znajomych lub zadzwoń na pogotowie. Nie bój się prosić o pomoc!
- jeżeli podejrzewasz, że ktoś użył wobec ciebie pigułki gwałtu, nie czekaj. Zgłoś się na policję możliwie jak najszybciej;
- jeśli twój napój wzbudza u Ciebie podejrzenia, sięgnij po nowy lub zbadaj go drinktestem (dostępny w aptekach).

Więcej: www.gis.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze